Světová zdravotnická organizace přinesla zajímavá data ohledně počtu kuřáků na planetě

 Věda a Výzkum 
23. prosince 2019 06:32 / Lukáš Bauer
  3
📷
4 fotografie v galerii
Cigarety zaplavily doslova celou planetu Internet
Vědci ze Světové zdravotnické organizace uveřejnili, že došlo poprvé v historii ke snížení počtu kuřáků. Organizace hovoří o tom, že se konečně podařilo zastavit tabákovou epidemii, která stála životy již milionů lidí. Celosvětová snaha o snížení počtu kuřáků tak konečně přináší své ovoce.

Světová zdravotnická organizace hlásí, že se poprvé v historii podařilo zastavit růst počtu kuřáků na planetě. Organizace ve své zprávě také uvedla, že tento milník znamená první výsledky v celosvětovém boji proti kouření a tabákovým společnostem.

„Po mnoho let jsme byli svědky trvalého růstu počtu mužů, kteří kouří či jinak konzumují tabákovou produkci. Nyní poprvé vidíme, že jejich počet se snižuje, protože vlády jsou vůči tabákovému průmyslu přísnější,“ uvedl ve zprávě generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Celosvětová spotřeba tabáku podle expertů meziročně klesá již od roku 2000, kdy užívala tabákové výrobky přibližně třetina všech lidí na planetě. V roce 2015 to byla již pouhá čtvrtina, přičemž osmdesát procent z této skupiny tvořili kuřáci.

V celých číslech to bylo podle dostupných statistik vloni přibližně o 100 milionů méně, než v roce 2000. Počet kuřáků se naproti tomu každoročně zvyšoval o 40 milionů. Nyní vědci poprvé zaznamenali meziroční pokles a odhadují, že do roku 2025 by se počet kuřáků mohl snížit o dalších 37 milionů lidí.

Studie přinesla také další zajímavá data, jako například to, že v roce 2018 kouřilo přibližně 43 milionů dětí ve věku od 13 do 15 let. Do téhož roku kouřilo také 244 milionů žen, přičemž nejvyšší spotřebu tabáku mají ženy v jihovýchodní Asii. Dále čtěte: Vědci už znají gen, který může za mužskou neplodnost.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...