Včely a čmeláci, kteří žijí ve vyloučené zóně Černobylu, zmutovali

 Země a Příroda 
21. prosince 2019 08:42 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Včely žijící v oblasti jaderné havárie zmutovaly Depositphotos
Včely a čmeláci, kteří jsou stále vystaveni nízkodávkovému záření, které se nachází ve vyloučené zóně Černobylu, zmutovali. Mají zrychlený metabolismus, což vede ke větší spotřebě stravy.

A proč je to problém? Zvýšení spotřeby nektaru u včel a čmeláků by mohlo mít velké ekologické důsledky, protože včely budou muset strávit více času hledáním potravy pro své individuální potřeby. V důsledku toho může být růst jejich kolonií narušen, protože se zjednodušeně řečeno nebudou tolik starat o mladé včely. A to by mohlo snížit počet včel v ekosystému.

Opuštěná oblast Černobylu přilákala faunu

Ačkoli je oblast Černobylu často považována za pustou pustinu, po jaderné havárii v roce 1986 se stala místem biologické rozmanitosti, kde sídlí desítky charismatických druhů, jako jsou vlci a medvědi hnědí. Předchozí práce na Stirlingově univerzitě také odhalila, že v této oblasti hojně žijí právě včely. Předpokládá se, že tento nárůst biologické rozmanitosti byl způsoben nepřítomností lidí.

Vědci by se nyní rádi soustředili i na jiné druhy zvířat. Chtějí vědět, zda účinky nízké, ale trvalé radiace, zaznamenané na metabolismus a chuť k jídlu u včel a čmeláků, lze nalézt i u jiných druhů. To by jim umožnilo pochopit, zda se jedná o obecný účinek nízké radiační expozice, nebo zda jde o jedinečný účinek pouze na včely a čmeláky.

Už nyní je totiž jasné, že snížení populace včel v životním prostředí by pak narušilo celý ekosystém, ve kterém svým opylováním mají včely důležitou roli. A takový stav by pak měl vážný dopad na životní prostředí. Dále čtěte: Tuleni pomáhají vědcům. Odhalují, kolik tepla vstřebají oceány.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...