Včely a čmeláci, kteří žijí ve vyloučené zóně Černobylu, zmutovali

Včely žijící v oblasti jaderné havárie zmutovaly
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
21. prosince 2019 08:42 / Depositphotos
  0   0
Včely a čmeláci, kteří jsou stále vystaveni nízkodávkovému záření, které se nachází ve vyloučené zóně Černobylu, zmutovali. Mají zrychlený metabolismus, což vede ke větší spotřebě stravy.

A proč je to problém? Zvýšení spotřeby nektaru u včel a čmeláků by mohlo mít velké ekologické důsledky, protože včely budou muset strávit více času hledáním potravy pro své individuální potřeby. V důsledku toho může být růst jejich kolonií narušen, protože se zjednodušeně řečeno nebudou tolik starat o mladé včely. A to by mohlo snížit počet včel v ekosystému.

Opuštěná oblast Černobylu přilákala faunu

Ačkoli je oblast Černobylu často považována za pustou pustinu, po jaderné havárii v roce 1986 se stala místem biologické rozmanitosti, kde sídlí desítky charismatických druhů, jako jsou vlci a medvědi hnědí. Předchozí práce na Stirlingově univerzitě také odhalila, že v této oblasti hojně žijí právě včely. Předpokládá se, že tento nárůst biologické rozmanitosti byl způsoben nepřítomností lidí.

Vědci by se nyní rádi soustředili i na jiné druhy zvířat. Chtějí vědět, zda účinky nízké, ale trvalé radiace, zaznamenané na metabolismus a chuť k jídlu u včel a čmeláků, lze nalézt i u jiných druhů. To by jim umožnilo pochopit, zda se jedná o obecný účinek nízké radiační expozice, nebo zda jde o jedinečný účinek pouze na včely a čmeláky.

Už nyní je totiž jasné, že snížení populace včel v životním prostředí by pak narušilo celý ekosystém, ve kterém svým opylováním mají včely důležitou roli. A takový stav by pak měl vážný dopad na životní prostředí. Dále čtěte: Tuleni pomáhají vědcům. Odhalují, kolik tepla vstřebají oceány.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Klasické elektromobily možná nebudou cestou do budoucnosti

Dům a zahrada

Důvody, proč někteří psi štěkají příliš často

Cestování

Božsky krásná místa v Itálii, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou

Zavřít reklamu