Egypt představil dva unikátní artefakty, které byly nedávno objeveny

 Objevy 
18. prosince 2019 14:29 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Egypt zveřejnil dva nové objevy v podobě kamenných soch Internet
Egyptští archeologové nedávno objevili dva zajímavé artefakty, které nyní představili veřejnosti. Jedná se o dvojici unikátních kamenných soch starých několik tisíc let. Prvním je socha jednoho z nejvýznamnějších faraonů Egypta a druhým drobná sfinga.

Egypt ohlásil další významný objev v podobě dvojice unikátních artefaktů. Jedním z nich je socha významného egyptského faraona, druhým je miniaturní kamenná sfinga. Socha z růžového granitu ztvárňující Ramsese Velkého byla objevena teprve minulý týden.

Egyptské ministerstvo starožitnostní považuje sochy za jeden z velice ojedinělých objevů, které byly v poslední době na území Egypta učiněny. Zhruba metrová socha má na zádech v hieroglyfech napsáno „silný býk“, což odkazuje na faraonovu sílu a vitalitu.

Sochu našli v blátě na soukromém pozemku u muže, který byl nedávno zatčen a obviněn z realizování nelegálních vykopávek na území Gízy. Podle egyptských úřadů není jasné, odkud socha pochází, ale uvedly, že je v nebývale dobrém stavu.

Během víkendu egyptští archeologové vykopali také maličkou vápencovou sfingu v provincii Minja. Má jen něco přes 30 centimetrů, je však jemně vypracována, se smyslem pro detail, uvedlo ministerstvo.

Egyptské ministerstvo starožitností poslední dobou často informuje o podobných významných nálezech s cílem přilákat do země ztracený turistický ruch. Ten se výrazně snížil po sérii nepokojů během takzvaného arabského jara. Dále čtěte: (Egypt po letech otevřel Lomenou pyramidu. Její stavbu provázely problémy se statikou).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím