Vědci už znají gen, který může za mužskou neplodnost

Vědci znají gen, který činí muže neplodnými
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
22. prosince 2019 09:26 / Depositphotos
  0   0
Vědci zjistili, že genetické přeskupení a varianty ovlivňující gen známý jako SYCP2 jsou spojeny s nízkým počtem spermií vedoucí k mužské neplodnosti.

Nejméně jeden z pěti případů neplodnosti zůstává nevysvětlitelný. Mužské faktory přispívají k přibližně polovině těchto případů a ve většině z nich muži nemají specifickou kauzální diagnózu pro svou neplodnost. Vědci odhadují, že genetika by mohla vysvětlit až 50 procent těchto případů, ale mnoho genů zapojených do mužské neplodnosti zůstává stále neznámých.

Nová studie identifikuje genetickou abnormalitu, která může stát za mužskou neplodností. Vědci zjistili, že genetické přeskupení a varianty ovlivňující gen známý jako SYCP2 jsou spojeny s nízkým počtem spermií.

Vědci díky testování na mladých neplodných mužích zjistili, že všichni měli vyvážené chromozomální přesmyky na chromozomech 20 a 22. Tým zjistil, že tato genetická abnormalita vedla k 20násobnému zvýšení aktivity SYCP2. Vědci pokračovali analýzou dopadu této změny v aktivitě SYCP2 pomocí řady elegantních experimentů zahrnujících kvasinkové a buněčné modely. Poruchy SYCP2 byly mnohem častější u mužů s neplodností, než u běžné populace.

Lék na neplodnost není

Vědci přiznávají, že zatímco objevy týkající se SYCP2 mohou pomoci informovat o diagnóze, důsledky pro léčbu zůstávají zatím nulové. To znamená, že i když vědci už vědí, co stojí za mužskou neplodností, nemají žádný lék, který by tuto genovou poruchu vyléčil. Přesto se domnívají, že existuje dobrý důvod k optimismu. Nyní mají lepší nástroje pro další objevování a nalezení řešení tohoto stále většího problému. Dále čtěte: Řeky mohou díky nové „modré“ membráně generovat neuvěřitelné množství elektřiny.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Proč je lepší používat v pneumatikách místo vzduchu dusík

Dům a zahrada

Křupavé dýňové houstičky vnesou do vašeho domova závan podzimu

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu