Potvrzeno: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu

Nafukovací moduly B330 by mohly být vyneseny na oběžnou dráhu Země již v roce 2022
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Vesmír 
28. října 2017 13:44 / ULA
  4   1
Před nedávnem Spojené státy oznámily, že se vrátí zpět k vesmírnému výzkumu Měsíce. Součástí těchto plánů je také vybudování měsíční základny, která by v budoucnu mohla sloužit jako mezistanice při průzkumu vzdáleného vesmíru. Tento projekt nyní dostal v NASA nejvyšší prioritu.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa přepracovala priority v dlouhodobých plánech vesmírné agentury NASA. Vybudování první vesmírné základny na Měsíci se stalo jednou z nejdůležitějších misí.

Elon Musk, výkonný ředitel společnosti SpaceX, k této zprávě uvedl, že vývoj jeho nové rakety BFR bude hrát klíčovou roli v celém projektu. Nová raketa BFR může do kosmu přepravit až 150 tun nákladu, což je přibližně pětkrát více než unese stávající raketový systém Falcon.

Vesmírné společnosti Bigelow Aerospace a United Launch Alliance již oznámily, že již zahájily spolupráci v rámci projektu návrhu nafukovací konstrukce, která by měla být vynesena do vesmíru počátkem roku 2022 a měla by zastávat funkci lunárního depa.

Celý systém bude postaven z dvojice modulů B330 a nosné rakety Vulcan 562, která moduly vynese na nízkou oběžnou dráhu Země. Jeden modul B330 má přitom velikost asi jedné třetiny užitné plochy Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Projekt počítá s tím, že raketa Vulcan vynese B330 na nízkou oběžnou dráhu Země, kde se modul nafoukne. Společnost Bigelow Aerospace ho v druhé fázi doplní o potřebné vybavení a provede sérii zkoušek. Jakmile budou všechna zařízení v provozu, dostane modul pohon s přibližně 35 tunami kryogenního plynu, pomocí kterého bude manévrován až na nízkou oběžnou dráhu Měsíce.

Spojené státy nejsou v současné době jediným hráčem, který počítá s velkými vesmírnými plány. Rusko a Čína oznámily, že v brzké době podepíší víceletou dohodu o průzkumu Měsíce a hlubokého vesmíru. Rusko taktéž spolupracuje s NASA na projektu Deep Space Gateway, jehož součástí je i lunární stanice.

Počátkem tohoto roku vyjádřila Čínská národní vesmírná správa (CNSA) a Evropská kosmická agentura zájem o spolupráci na lunární základně. Jejich zapojení do projektu je plánováno nejpozději do roku 2020.

Přístup světových mocností k dobývaní vesmíru se od kosmického závodu, který probíhal v 60 letech, velmi změnil a všechny strany pochopily, že k efektivnějšímu poznávání vesmíru je potřeba mezinárodní spolupráce.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

Dům a zahrada

Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu