Při vyhledávání planet podobných Zemi, pomůže nový rádiový teleskop

Nový rádiový teleskop může odhalit velké množství planet podobných naší Zemi
 Vesmír 
26. října 2017 16:30 / Shutterstock
  0   0
Astronomická observatoř VLA (Very Large Array) shromažďuje data z hlubokého vesmíru a objektech, které jsou vzdáleny mnoho světelných let od Země. Stávající technologie však představují v tomto směru velké omezení, a proto začala s vývojem nového typu teleskopu.

Stávající teleskopy, které observatoř používá pro vyhledávání planet podobných Zemi nemá pro další výzkum ideální parametry, zejména v oblasti rozpoznávání přesné formace vzdálených planet. Pro přesnější vyhledávání nových světů astronomové potřebují přibližně deseti násobně citlivější typ teleskopu, který má rovněž mnohonásobně vyšší prostorové rozlišení.

Nový rádiový teleskop nese označení ngVLA a podle projektového týmu, který má jeho vývoj na starost je schopen za jeden den shromáždit až 13 tisíc petabajtů dat, což představuje 10 % měsíčního celosvětového internetového provozu.

Astronomická observatoř se nachází v nadmořské výšce 2147 metrů v suchém podnebí, což zlepšuje viditelnost na velké vzdálenosti. Její dalekohledy dokáží skenovat 80 procent oblohy této zeměpisné šířky. Další antény jsou rozmístěny na mnoha dalších místech, většinou v oblastech, kde není žádný mobilní, rádiový ani jiný rušivý provoz, který by mohl ovlivňovat jejich funkci.

Stávající antény ngVLA mají průměr přibližně 25 metrů a každá z nich váží 230 tun. Příští generace systému ngVLA bude mít antény o 6 metrů menší, ale místo stávajících 27, se jejich počet rozšíří na 250. Kromě stávajících lokalit tak bude systém rozšířen na mnoho dalších míst například v Texasu a Mexiku. Právě díky tomuto počtu získá ngVLA mnohem větší rozlišení.

„Je to něco jako přibližovací objektiv na fotoaparátu. Můžete se rozhodnout pro přiblížení, zobrazení jemných detailů, oddálení nebo aplikace velmi širokého obrazu. S ngVLA chceme získat všechny tyto funkce najednou,“ uvedla ve zprávě projektový manažer Robert Selina.

Současná technologie VLA umožnila vědcům zachytit unikátní okamžiky z vývoje našeho vesmíru jako například výbuch horkého plynu v černé díře, blikající galaxie, mlhovinu vzdálenou 6000 světelných let a spoustu dalších událostí. Nyní se celý svět může těšit na to, co přinese druhá generace ngVLA.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Start kosmické rakety ze Země vyfotografoval astronaut na mezinárodní vesmírné stanici

Dům a zahrada

Pokud máte doma děti a přemýšlíte, jak je zabavit, vyrobte si s nimi strašidelná zapichovátka do hlíny

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu