Vozítko Curiosity je na Marsu silně poškozené. Snad ještě chvíli vydrží
Drsná krajina uvnitř kráteru Gale na Marsu zanechala na šesti hliníkových kolech vozítka Curiosity značné stopy. Poškození kol vypadá dramaticky, ale vědci si myslí, že Curiosity ještě chvíli vydrží prozkoumávat kráter Gale."Očekáváme, že zbývající odometrie bude dostatečná pro podporu Curiosity po zbytek jeho mise," řekl mluvčí NASA Andrew Good.
Konec mise je až za 4 roky
Curiosity o velikosti auta přistálo na dně kráteru Gale v srpnu 2012 a jeho úkolem je zjistit, zda tato oblast mohla někdy podporovat mikrobiální život. Robot na tuto otázku brzy odpověděl a zjistil, že Gale v dávné minulosti hostil potenciálně obyvatelný systém jezer a potoků, který pravděpodobně přetrvával po miliony let. Od září 2014 pak Curiosity vytrvale šplhá po úbočích hory Mount Sharp, která se tyčí do úctyhodné výšky 5,5 kilometru.
Rover hledá stopy o dávném přerodu Marsu z relativně teplého a vlhkého světa na mrazivou pouštní planetu, kterou známe dnes. Vozítko Curiosity k dnešnímu dni urazilo na Marsu celkem 27,14 km, mnoho z nich přes členitý, skalnatý terén. Kola roveru začala vykazovat známky opotřebení relativně brzy během mise, což podnítilo NASA k přijetí určitých opatření, například mu vybírala trasy po mírnějším terénu a také zlepšila kontrolu trakce, která upravuje rychlost Curiosity v závislosti na typu terénu.
Faktem ale je, že původně mise roveru Curiosity měla trvat jen dva roky a navzdory tomu po Marsu jezdí už deset let. Podle NASA jeho nukleární pohonný systém má vydržet 14 let, takže rover ještě může pár let jezdit, pokud jeho kola definitivně nezničí náročný povrch Marsu.
Curiosity pomáhá i roveru Perseverance
Protože problém s poškozením kol není novinkou posledních měsíců, byly zkušenosti s vozíkem Curiosity zužitkovány při stavbě roveru Perseverance, který na Marsu přistál v loňském roce. Především velikost a design kol u nového roveru jsou robustnější, a měly by tedy vydržet větší zátěž.