Obrovské množství bahna pohřbilo již několik vesnic! Příčinou je nezvyklá přírodní událost

Největší erupce bahenní sopky zasáhla Indonésii
 Země a Příroda 
20. října 2017 08:34 / Internet
  0   0
Největší erupce takzvané bahenní sopky na světě, zasáhla Indonésii v roce 2006 poté, co zde došlo k havárii ve zkušebním vrtu jedné z místních těžařských firem, který zaplavila voda. Od té doby, tedy již jedenáct let bahenní sopka stále zaplavuje oblast tisíci krychlovými metry bahna denně. Vědci nyní přišli na to co tuto tragédii tak dlouho pohání.

Největší erupce bahenní sopky v Indonésii vypukla 29. května 2006. Prvotním spouštěčem tohoto neštěstí byla havárie ve zkušebním vrtu, který se začal zaplavovat vodou a bahnem. Této mazlavé směsi však každým dnem výrazně přibývalo a postupně bylo bahnem přikryto území o rozloze desítek kilometrů čtverečních. V některých místech až do výšky čtyřiceti metrů.

Třináct lidí tehdy zemřelo při výbuchu plynového podzemního potrubí, tisíce lidí zůstalo bez střechy nad hlavou. Bahno postupně zaplavilo několik vesnic a vyhnalo z domovů přibližně 60 tisíc vesničanů. Zvláštností je, že tuto bahenní sopku stále udržují přírodní síly při životě a dodnes chrlí kolem 80 000 metrů krychlových bahna denně.

Vědci z celého světa tuto lokalitu již mnoho let pozorují a provádí se zde řada výzkumů. Vědci stejně jako těžební společnosti od vzniku této anomálie zkoumali, co přesně způsobilo prvotní řetězové reakce tohoto zdánlivě nekonečného procesu. Bohužel podoba ani povaha zdroje podzemního bahna nebyla nikdy přesně identifikována.

Nyní však vědecký tým z Evropy a Indonésie zveřejnil výsledky svého průzkumu, který prováděl pomocí speciálního tomografu. Ve zprávě uvádí, že odhalili poměrně přesnou podobu podzemních zásob bahna včetně podzemní činnosti, která celý tento proces řídí. Nyní pracují na analýze a zakreslení přesných tras podzemních vod.

Úplný obraz ukázal, že dlouhý podzemní tunel spojuje sousední aktivní sopečný komplex se zásobárnou bahna, která se nachází několik kilometrů pod zemí. Celý proces je tedy poháněn lávou a plynovými výpary se zásobárnou vody a měkké zeminy. Ta je pak vytlačována na povrch a cestou se mění v jílovité bahno.

Co přesně však způsobilo prvotní kolaps této lokality je dodnes pro vědce záhadou. Možné varianty jsou přitom pouze dvě. Dva dny před počátkem této přírodní katastrofy zasáhlo Indonésii silné zemětřesení o síle 6,3 stupňů, které mohlo tento proces zavinit. Indonéská vláda se však přiklání k verzi, že katastrofu zavinila těžební společnost, po které rovněž žádá odškodnění obětí v této oblasti.

Jeden výzkumný pracovníků Stephen Miller však nedávno uvedl, že je velmi pravděpodobné, že stejně jako proces začal, tak po nějaké době musí opět zkolabovat.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu