Nový objev může překazit plány NASA o vyslání člověka na Mars

 Vesmír 
24. října 2017 11:39 / Lukáš Bauer
  7
📷
2 fotografie v galerii
Phobos je měsíc obíhající Mars ve velmi nevšední blízkosti Shutterstock
V souvislosti s myšlenkou o vyslání člověka na Mars, zaměřila americká NASA svou pozornost na měsíc Phobos, který obíhá rudou planetu v bezprostřední blízkosti. Mohl by totiž posloužit jako pomyslný základní tábor. Vědci však objevili jistou anomálii, která by tyto plány mohla nabourat.

V plánech při cestě člověka na Mars NASA pracuje také s verzí, že by vybudovala jakýsi základní tábor na měsíci Phobos, jehož oběžná dráha je velice blízko Marsu. Nejnovější výzkumy však odhalily, že sluneční erupce by tuto možnou variantu mohly z plánů vyřadit.

Nově zveřejněné informace NASA totiž ukazují, že tok elektricky nabitých částic, kterému se říká sluneční vítr, vytváří na povrchu měsíce Phobos poněkud komplikované elektrické prostředí. Tolik elektřiny na poměrně malém tělese by mohlo v budoucích misích negativně ovlivnit astronauty a také poškodit veškeré vědecké přístroje, které by se ocitly na povrchu měsíce.

„Zjistili jsme, že astronauti nebo kosmičtí roboti, by mohly být zasaženi nemalými elektrickými náboji, pokud by se ocitli na noční straně Phobosu,“ uvedl William Farrell, hlavní autor studie z NASA.

Zatímco výzkumníci neočekávají, že by tyto elektrické výboje mohly ublížit přímo astronautům, tak citlivým technologiím zcela určitě ano.

Původní plány totiž zahrnovaly převážně možnost, že by astronauti mohli přistát právě na Phobosu, odkud by dálkově ovládali roboty na Marsu, čímž by výrazně eliminovali zpoždění signálu ze Země. Phobos je kromě nového zjištění a přítomnosti elektrického prostředí, díky velmi nízké gravitaci, velmi vhodným pro přistání.

Tento měsíc obíhá velice blízko Marsu, a protože nemá žádnou atmosféru ani magnetosféru, sluneční vítr dopadá přímo na jeho povrch kde se shromažďují elektricky nabité částice. Tam kde nesvítí slunce, tedy na noční straně měsíce se shromažďují záporně nabité částice, které vytváří poměrně komplexní elektrické pole. Stejná situace je i na sluneční straně v místech kde není slunce, tedy například v kráteru Stickey.

Podle studie výzkumníci modelovali tok slunečního větru kolem Phobosu, což odhalilo, že nárůst statického náboje v nočních a stínovaných oblastech může v některých materiálech jako jsou teflonové obleky dosáhnout napětí až 10 000 voltů. Důležitý je také fakt, že se jedná o trvalý stav, přičemž náhlé větší sluneční erupce, mohou napětí mnohonásobně zvýšit.

Nebezpečí tak spočívá převážně v tom, že astronauti a roboti, kteří projdou těmito oblastmi mohou získat velký elektrický náboj. Při následném kontaktu s nějakou elektronickou součástí vybavení se může náboj snadno uvolnit a zničit elektronické obvody součást vybavení.

Předchozí studie ukázaly, že stejný nabíjecí účinek se vyskytuje u velkých temných kráterů na severním a jižním pólu našeho Měsíce. Na Zemi tento jev znemožňuje atmosféra a magnetosféra, která brání působení slunečního větru.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda