První důkazy rituálního násilí ve starověké civilizaci

 Věda a Výzkum 
21. října 2017 09:13 / Tereza Marková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Ilustrační foto Internet
Tým archeologů objevil v horách pozůstatky osob se známkami těžkých poranění zejména na hlavě a v obličeji. Jedná se tak o další krok při výzkumu vývoje rituálního mrzačení ve starověké andské civilizaci.

Podle článku publikovaném v časopise Plos One zkoumali archeologové až 3200 let staré kosterní pozůstatky. Nalezeny byly ve vysokohorské oblasti Pacopampa na místě, kde se nachází rozsáhlá ceremoniální architektura, která mohla být domovem společnosti založené na rituálních aktivitách a rozdělené na různé sociální skupiny. Lidé pohřbení v této oblasti pocházejí zřejmě jak z vyšší tak i z nižší společenské vrstvy.

Sedm lidských koster, mužských i ženských, z celkem 104 nalezených ostatků, mělo zranění na hlavě a v obličeji. Přestože byl život v horských oblastech jistě náročný, většina ze zkoumaných zranění byla způsobena úmyslně. Jednalo se o velmi vážná poranění, která mohla vyvolat celoživotní zdravotní problémy. Podle známek hojení je jasné, že byla způsobena před smrtí. Vše také nasvědčuje tomu, že oněch "sedm zraněných" pocházelo spíše z nižší společenské vrstvy.

Důvody, proč k násilí docházelo, nejsou v tuto chvíli jasné. Vědci mají zatím dvě hypotézy. Může se jednat o vzrůstající tlak ve společnosti kvůli omezeným zdrojům potravy nebo o důsledky rituálů souvisejících se získáváním jídla a vody. Kontrolované násilí může mít souvislost s tzv."kultem dravých zvířat", který v té době existoval. Jedná se o to, že elitní skupina obyvatel napadala slabší, aby si upevnila svoje postavení a tak ztělesňovala "silného predátora".

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47