První důkazy rituálního násilí ve starověké civilizaci

Ilustrační foto
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
21. října 2017 09:13 / Internet
  5   0
Tým archeologů objevil v horách pozůstatky osob se známkami těžkých poranění zejména na hlavě a v obličeji. Jedná se tak o další krok při výzkumu vývoje rituálního mrzačení ve starověké andské civilizaci.

Podle článku publikovaném v časopise Plos One zkoumali archeologové až 3200 let staré kosterní pozůstatky. Nalezeny byly ve vysokohorské oblasti Pacopampa na místě, kde se nachází rozsáhlá ceremoniální architektura, která mohla být domovem společnosti založené na rituálních aktivitách a rozdělené na různé sociální skupiny. Lidé pohřbení v této oblasti pocházejí zřejmě jak z vyšší tak i z nižší společenské vrstvy.

Sedm lidských koster, mužských i ženských, z celkem 104 nalezených ostatků, mělo zranění na hlavě a v obličeji. Přestože byl život v horských oblastech jistě náročný, většina ze zkoumaných zranění byla způsobena úmyslně. Jednalo se o velmi vážná poranění, která mohla vyvolat celoživotní zdravotní problémy. Podle známek hojení je jasné, že byla způsobena před smrtí. Vše také nasvědčuje tomu, že oněch "sedm zraněných" pocházelo spíše z nižší společenské vrstvy.

Důvody, proč k násilí docházelo, nejsou v tuto chvíli jasné. Vědci mají zatím dvě hypotézy. Může se jednat o vzrůstající tlak ve společnosti kvůli omezeným zdrojům potravy nebo o důsledky rituálů souvisejících se získáváním jídla a vody. Kontrolované násilí může mít souvislost s tzv."kultem dravých zvířat", který v té době existoval. Jedná se o to, že elitní skupina obyvatel napadala slabší, aby si upevnila svoje postavení a tak ztělesňovala "silného predátora".

Tereza Marková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

NASA ve spolupráci s Lockheed Martin vyvíjí unikátní dopravní letadlo budoucnosti

Dům a zahrada

Jak v interiéru pracovat s neutrálními barvami, aby to nebyla nuda

Cestování

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí. Čeho byste se měli při cestách vyvarovat?