Vědci našli první věrohodný důkaz o lidech zabitých padajícím meteoritem

 Vesmír 
27. dubna 2020 06:31 / Mirka Malá
  1
📷
3 fotografie v galerii
Meteority dopadají na Zemi každý den Depositphotos
Vědci konečně našli důvěryhodné důkazy o tom, že padající meteorit skutečně na Zemi někoho zabil.

Dne 22. srpna 1888 podle dokumentů nalezených v Generálním ředitelství státního archivu Turecké republiky padající meteorit zasáhl a zabil jednoho muže a zranil jednoho dalšího. Stalo se to na území Sulejmánie, tedy v části iráckého Kurdistánu.

To podle vědců představuje vůbec první známý důkaz smrti v důsledku pádu meteoritu. Vědci se navíc domnívají, že takových záznamů mohou archivy po celém světě ukrývat mnohem víc.

Z vesmíru mimozemské horniny doslova prší

Země je fakticky pod neustálým ostřelováním vesmírných hornin. Odhaduje se, že atmosféru zasáhnou miliony meteoritů denně. Jen málo z nich ale přežije vstup do atmosféry.

Podle databáze NASA však bylo od roku 1988 alespoň 822 meteoritů dost velkých na to, aby explodovaly v atmosféře a na Zemi dopadly tisíce kousků meteoritů. A někteří vědci věří, že až 17 meteoritů, respektive jejich částí, může každý den zasáhnout zemský povrch.

Úmrtí padajícím meteoritem jsou ale vzácná

Přesto až dosud neexistoval důkaz o tom, že by na Zemi kvůli padajícím meteoritům umírali lidé. Jde spíš o výjimky.

Ani masivní Čeljabinský meteorit, který v roce 2013 explodoval v atmosféře a na Zemi dopadaly kusy o hmotnosti až 654 kilogramů, nikoho nezabil. Všechna hlášená zranění byla způsobena rázovou vlnou, ne dopadajícím meteoritem.

Podle oficiálních záznamů byla dosud jedinou potvrzenou obětí padajícího meteoritu žena jménem Ann Hodges, která v roce 1954 spala na gauči v obýváku, když kus meteoritu proletěl jejím domem a dopadl přímo na ni.

Naopak irácká příhoda z roku 1888 je sice dobře zdokumentovaná, vědci ale pro změnu dosud nenašli meteorit, který onoho muže zabil. V dokumentech nicméně stojí, že meteority doslova pršely po dobu asi deseti minut na malou vesnici, jednoho muže zabil a rázová vlna poškodila okolní plodiny.

Pro vědce je záznam o iráckých událostech velmi významný. Uvědomují si totiž, jak   velkou mezeru mají ve znalostech toho, co padající meteority ve skutečnosti na Zemi způsobují. Dále čtěte: Astronomové objevili exoplanetu, kde z oblohy prší železo.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve