Už čtyřicet let sonda při svém letu fotí vzdálený vesmír. A nese vzkaz pro mimozemské civilizace

Voyager 1 už více než čtyřicet let fotí vesmírná tělesa
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
21. září 2018 12:10 / zdroj: inStory.cz
  0   0
V září před jednačtyřiceti lety vznikl historicky první snímek planety Země a Měsíce pořízený z vesmíru. Snímek pořídila 18. září 1977 americká sonda Voyager 1.

Slavný záběr sonda pořídila třináctý den po svém startu ze vzdálenosti přibližně 11,5 milionu kilometrů od Země. Snímek, který si můžete prohlédnout v galerii pod článkem, tvořily vlastně tři složené snímky. Měsíc, který vyšel na snímcích poněkud matný, byl později počítačově mírně upraven a zjasněn.

Ačkoli nesla sonda označení „1“, jako první z projektu Voyager odstartovala 20. srpna 1977 sonda Voyager 2, která jako zatím jediná v historii poznávání vzdáleného vesmíru, navštívila hned čtyři planety, a to Saturn, Neptun, Jupiter a Uran.

Voyager 1 byl do kosmu vyslán 5. září 1977, ale i tak „dvojku“ předstihl a počátkem roku 1979 dorazil k Jupiteru. Snímky Jupitera zaslané sondou pak uchvacovaly jak odborníky, tak i širokou veřejnost. Poprvé byly také zaznamenány aktivní vulkány na měsíci lo, nebo známky ohromného oceánu pod povrchem Europy. O úžasných fotografiích, zaslaných na Zemi jinou vesmírnou sondou, jsme psali v tomto článku

Na své další cestě pak Voyager 1 dorazil k Saturnu, kde objevil dva jeho malé souputníky Prometheus a Pandoru. Po průletu kolem Saturnu pokračovala sonda v letu ze Sluneční soustavy a v polovině roku 2012 pak vstoupila do mezihvězdného prostoru. Vědci předpokládají, že energie Voyageru dojde někdy okolo roku 2025. Tím skončí i komunikace se Zemí.

Voyager 1 však bude i nadále stovky a tisíce let pokračovat ve své pouti nekonečným vesmírem. Na své palubě nese i záznamy ze Země jako vzkaz případným cizím civilizacím. Zda si tento vzkaz někdy někdo vyzvedne, se ovšem bohužel nikdy nedozvíme.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak připravit auto na cestu do hor

Dům a zahrada

Recyklujte nepotřebné tuhé mýdlo. Vyrobte z něj tekuté nebo prací gel

Cestování

Úžasné scenérie a skvělé sněhové podmínky. Jediná země Evropy, kde se ještě lyžuje na pohodu

Zavřít reklamu