Už čtyřicet let sonda při svém letu fotí vzdálený vesmír. A nese vzkaz pro mimozemské civilizace
Slavný záběr sonda pořídila třináctý den po svém startu ze vzdálenosti přibližně 11,5 milionu kilometrů od Země. Snímek, který si můžete prohlédnout v galerii pod článkem, tvořily vlastně tři složené snímky. Měsíc, který vyšel na snímcích poněkud matný, byl později počítačově mírně upraven a zjasněn.
Ačkoli nesla sonda označení „1“, jako první z projektu Voyager odstartovala 20. srpna 1977 sonda Voyager 2, která jako zatím jediná v historii poznávání vzdáleného vesmíru, navštívila hned čtyři planety, a to Saturn, Neptun, Jupiter a Uran.
Voyager 1 byl do kosmu vyslán 5. září 1977, ale i tak „dvojku“ předstihl a počátkem roku 1979 dorazil k Jupiteru. Snímky Jupitera zaslané sondou pak uchvacovaly jak odborníky, tak i širokou veřejnost. Poprvé byly také zaznamenány aktivní vulkány na měsíci lo, nebo známky ohromného oceánu pod povrchem Europy. O úžasných fotografiích, zaslaných na Zemi jinou vesmírnou sondou, jsme psali v tomto článku
Na své další cestě pak Voyager 1 dorazil k Saturnu, kde objevil dva jeho malé souputníky Prometheus a Pandoru. Po průletu kolem Saturnu pokračovala sonda v letu ze Sluneční soustavy a v polovině roku 2012 pak vstoupila do mezihvězdného prostoru. Vědci předpokládají, že energie Voyageru dojde někdy okolo roku 2025. Tím skončí i komunikace se Zemí.
Voyager 1 však bude i nadále stovky a tisíce let pokračovat ve své pouti nekonečným vesmírem. Na své palubě nese i záznamy ze Země jako vzkaz případným cizím civilizacím. Zda si tento vzkaz někdy někdo vyzvedne, se ovšem bohužel nikdy nedozvíme.