Koupit lidské kosti je mnohem snazší, než si myslíte!

 Věda a Výzkum 
28. října 2017 10:24 / Tereza Marková
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
V USA není problém na internetu koupit lidské kosti Shutterstock
Přestože nejste lékař, patolog ani učitel anatomie, můžete si v USA na internetu koupit lidské kosti. Tuto možnost na vlastní kůži vyzkoušeli dva novináři z agentury Reuters.

Novináři na internetu objednali a koupili krční kosti muže, který zemřel ve věku 24 let a jehož rodiče darovali jeho tělo vědě. Novináře to stálo pouhých 300 dolarů plus poštovné. Neexistuje totiž žádný federální zákon, který by vyžadoval jakýkoliv titul, certifikát nebo speciální potvrzení pro nákup a prodej všeho včetně lidských ostatků, vyjma pozůstatků Amerických Indiánů a orgánů určených k transplantaci.

Zatímco Kinder vajíčko si nekoupíte na celém území Spojených států, protože je to podle zákona o bezpečnosti potravin z roku 1938 ilegální díky obsahu "nevýživových" předmětů, existuje řada internetových obchodů s lidskými kostmi. Existuje mezi nimi i obchod, který je jedinou společností na území Spojených států, která může legálně čistit lebky obdržené přímo od dárců. Ty pak dále prodává jen lékařům, zdravotníkům nebo pro výzkumné či lékařské účely. Není však problém koupit lebku historického původu.

Prodej ostatků probíhá dokonce i prostřednictvím jiných oblíbených webových stránek a sociálních sítí jako Amazon, Instagram a Facebook. Instagram je dokonce mezi prodejci a sběrateli tak oblíbený, že archeologové provedli průzkum, jaké hashtagy jsou v této skupině uživatelů nejpoužívanější. Naopak Ebay na svých stránkách tento prodej od roku 2016 zakazuje.

K prodeji lidských kostí se váže i spousta etických otázek, přestože například spolumajitel jednoho z obchodů Josh Villemarette je přesvědčen, že lebky, se kterými obchodují, pocházejí pouze z legálních zdrojů. „Kdyby to byla oběť vraždy, určitě by existovaly způsoby, jak to zjistit", říká. Ani rodiče mladíka z úvodu článku nebyli nadšeni zjištěním, že pozůstatky jejich syna nebyly použity jen k vědeckým účelům, ale byly prodány za účelem zisku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu