V Indii bylo nalezeno mořské monstrum. Jeho stáří se odhaduje na stovky milionů let

Velmi zachovalá fosílie ichthyosaura je první svého druhu nalezená v Indii
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
27. října 2017 08:06 / Internet
  42   2
Indičtí paleontologové učinili úžasný objev, když byli povoláni na místo, kde se při rutinních průzkumech z hlíny vynořily kosti pravěkého tvora. Při bližším ohledání zjistili, že se jedná o perfektně zachovanou kostru mořského dravce z jurského období, který v Indii nebyl ještě nikdy nalezen.

Nově nalezenou fosilii v perfektní kondici představuje kostra ichthyosaura. Tento tvor patřil v období jury ke skupině mořských plazů, kteří byli téměř na vrcholu potravního řetězce ve vodním prostředí. Jednalo se o štíhle a hbité lovce s velkýma očima, úzkými čelistmi a kuželovitými zuby.

Indický ichthyosaurus žil přibližně před 152 až 157 miliony lety. Jedná se o prvního tvora svého druhu, který byl objeven v tomto regionu. Velmi dobře zachovalá fosilie pomůže paleontologům lépe pochopit, jak se ichthyosaurus šířil v pradávném světě a jaké oblasti obýval.

Fosilie ichthyosaurů jsou dobře známy ze severních částí kontinentů, ale na jihu jsou velmi vzácné. V celosvětovém měřítku se nejvíce fosilií pravěkého plaza objevilo v Severní Americe a Evropě. V roce 2016 byla zachovalá kostra také nalezena poblíž Skotského jezera.

Indičtí paleontologové narazili šťastnou náhodou na tento objev jižně od vesnice Lodai, v indické provincii Gujarat v roce 2016, zveřejněn byl ale teprve nedávno.

Ichthyosaur zkameněl v extrémně tvrdých sedimentárních horninách a jeho práce na jeho vyzdvižení byly extrémně náročné a zdlouhavé. V suché a velmi teplé oblasti navíc paleontologové pracovali tisíce hodin při teplotách přesahujících 36 °C.

Po více než patnácti stech hodinách kopání se paleontologickému týmu naskytl pohled na jedinečně zachovalou kostru Ichthyosaura.

Tento nález představuje nejen nejkomplexnější nález ichthyosaura v Indii, ale také první nález z období jury. Všechny předchozí nálezy jsou minimálně o 50 milionů let mladší a sestávají pouze z izolovaných zubů nebo špatně zachovaných obratlů.

V pradávných dobách se tento 5 metrů dlouhý dravec proháněl v tropickém moři, které se zde v období jury nacházelo. Jeho popraskané a opotřebované zuby naznačují, že se živil velkou kořistí s pevnými kostmi nebo krunýři.

Tým také zjistil, že indický ichthyosaurus je úzce spjat s členy skupiny plazů, kteří byli nalezeni v severních oblastech naší planety. Tento fakt by mohl vědcům mnohé napovědět o tom, jak se mořský život šíří přes Jurský oceán.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu