Nový lék může dramaticky snížit hmotnost lidí trpících obezitou
S epidemií obezity se podle WHO potýká minimálně jedna třetina populace. Česko ve světovém žebříčku postupně stoupá, dokonce se vyhouplo i na špici v Evropě. Nový lék, zaměřující se na systém kontroly chuti k jídlu v mozku, by mohl být řešením.
Semaglutid vyvinula dánská farmaceutická společnost jako lék na diabetes. Studie vlivu této sloučeniny na kontrolu chuti k jídlu provedla Univerzita v Leedsu. Výsledky byly poté zveřejněny v časopise Diabetes, obezita a metabolismus.
Do studie bylo zahrnuto 28 osob s vysokým BMI (body mass index). Polovině z nich byl po dobu 12 týdnů podáván semaglutid, druhá polovina dostávala pouze placebo. Samotní účastníci studie nevěděli, do které ze skupin patří. Na konci dvanáctého týdne byli všichni pozváni do zkušebního centra na oběd a na večeři. Měli se najíst tak, aby se cítili "příjemně plní". Množství a složení jídla bylo zaznamenáváno. Zároveň byla zaznamenána výsledná hmotnost a procento tělesného tuku.
Průměrný úbytek váhy během sledované doby byl 5 kg. Výsledky potvrdily, že lék snížil chuť k jídlu, lidé si vybírali menší porce jídla s nižším obsahem tuku. Denní příjem energie u osob, kterým byl podáván semaglutid, klesl o 24%. Přitom aktivita metabolismu zůstala stále zhruba stejná, což znamená, že úbytek hmotnosti způsobila kontrola chuti k jídlu a nikoliv aktivnější metabolismus.
Profesor Blundell, profesor psychologie na uverzitě v Leedsu, k tomu řekl: „Co bylo úžasné, byla účinnost léku. Viděli jsme skutečné výsledky již během dvanácti týdnů, přičemž s jinými léky se mohou dostavit až po půl roce léčby. Lék, který snižuje denní příjem jídla o čtvrtinu a výrazně snižuje tělesný tuk, pomůže některým lidem získat větší kontrolu nad svým životem a sniží riziko dalších zdravotních komplikací souvisejících s obezitou."
Studie byla provedena nezávisle. Semaglutid je v pokročilém stádiu vývoje, na trhu však zatím dostupný není.