V Saúdské Arábii byly nalezeny záhadné kamenné objekty. Po mnoha letech začne jejich průzkum

 Objevy 
19. října 2017 09:25 / Lukáš Bauer
  2
📷
1 fotografie v galerii
Starobylé kamenné stavby, takzvané brány, byly nalezeny v Saúdské Arabii Internet
V Saúdské Arábii byly nalezeny téměř čtyři stovky záhadných objektů, které jsou staré tisíce let. Některé z těchto kamenných struktur se nacházejí na starých lávových kopulích v oblasti Harrat Khaybar.

Archeologové, kteří mají na starosti výzkum nového objevu si zatím nejsou jisti, jaký přesně účel tyto objekty v pradávných dobách měly. Dokonce nejsou zatím s jistotou schopni určit ani jejich přesné stáří.

Objev byl nejprve zpozorován především díky snímkům ze satelitu. Na snímcích je vidět, že některé z těchto objektů jsou skutečně umístěny na straně vulkanické kopule, která kdysi chrlila bazaltickou lávu.

Všechny nalezené objekty jsou postaveny z kamene a zdá se, že se jedná o dosud nejstarší nalezené objekty v této oblasti. Podle prvotních zjištění by se mohlo jednat o jakési ohrady či zídky, které oddělovaly pozemky nebo pole. Nejkratší z nich má 13 metrů na délku a nejdelší více než půl kilometru.

Některé z těchto staveb mají několik zdí, které v mnoha případech tvoří obdélníkový půdorys, jiné mají pouze jednu stěnu s velkými kameny na obou koncích.

Paradoxem však je, že tyto kamenné ohrady se nacházejí téměř výhradně v nehostinných lávových polích s velmi malým množstvím vody a vegetace, tedy v místech ne příliš vhodných pro člověka. V těchto oblastech již v minulosti byly nalezeny například jímky, které pravděpodobně sloužili pradávným lidem k lovu zvířat.

Tyto typy kamenných konstrukcí byly běžně nacházeny na vrcholu nyní objevených zdí, což naznačuje že tyto ohrady jsou starší než cokoliv ostatního, co bylo v této oblasti nalezeno. Velkému stáří také napovídá fakt, že některé z ohrad jsou překryty lávovým kamenem, což znamená, že se některé erupce staly v pozdější době, než byly objekty postaveny.

Většina objektů byla objevena pomocí družicových snímků, aniž byly provedeny jakékoliv archeologické průzkumy. Tyto průzkumy se v blízké době budou provádět a na jejich základě budou archeologové schopni určit přesné stáří objektů v této oblasti.

Lávové kopule už nejsou mnoho tisíc let aktivní, řekl přední vědecký pracovník a vulkanolog Vic Camp a dodal, že bazaltová láva zakrývala některé z kamenných konstrukcí včetně ohrad. To znamená, že prvotní odhady pracují s teorií, že kamenné stavby jsou staré více než 7000 let.

Zatím je však přesné stáří, stejně jako účel těchto staveb pro vědce stále velkou záhadou, která by již v brzké době mohla být rozluštěna.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky