Tvůrci Stonehenge znali Pythagorovou větu dva tisíce let předtím, než se slavný matematik narodil
Pythagorova věta je dnes používána téměř všude. S její pomocí se totiž dají určit vzdálenosti mezi body v pravoúhlém trojúhelníku nebo v čtyřúhelníku. Své využití má ve stavitelství, archeologii, astronomii a mnoha dalších odvětvích.
Slavný matematik Pythagoras žil v době asi šest století před naším letopočtem, o to větší údiv u vědců vzbudilo zjištění, že Pythagorovu větu pravděpodobně znali už dávní stavitelé, kteří jsou autory kruhu z kamenů s názvem Stonehenge. Tato zdánlivě jednoduchá kamenná stavba pravděpodobně sloužila k rituálním účelům.
Stavba je stará 4500 let a je tedy o téměř dva tisíce let starší než matematik, který geometrický vzorec vymyslel. “Stonehenge obsahuje trojúhelníky a dvojité čtverce, které jsou jednoduchými verzemi Pythagorovy geometrie,“ tvrdí jeden z autorů studie.
Autoři studie také tvrdí, že strany trojúhelníků vytvářejí poměry, které odrážejí vztahy vyplývající právě z Pythagorovy věty, což naznačuje, že dávní stavitelé znali princip, jak vytvořit pravoúhlý trojúhelník, ale i další geometrické tvary.
Geometrické vztahy skryté ve strukturách nejen Stonehenge, ale i mnoha dalších staveb, jsou po desetiletí oblíbeným tématem historiků. Podle autorů studie nám jejich zjištění může prozradit více o tom, jak různé národy rozvíjely svoje vlastní matematické znalosti ve prospěch stavitelství. Dále čtěte: (Uprostřed pouště byly objeveny pozůstatky mimořádně vzácného chrámu).