Podivné vykopávky nalezené v Bulharsku již nejsou záhadou

 Záhady a tajemství 
16. října 2017 09:11 / Lukáš Bauer
  3
📷
2 fotografie v galerii
Kostry dvou koní, pes a vůz z období Thrákie byly nalezeny v Bulharsku  Internet
Tým archeologů objevil v roce 2008 přibližně dva tisíce let starý thrácký vůz spolu se dvěma koňmi a psem. Poblíž tohoto vozu byla také později nalezena kostra muže ve zbroji a řada cenných pokladů. Jaký byl však příběh tohoto muže a co se na záhadném místě stalo?

Archeologický tým pod vedením Veselineva Ignatova z bulharského muzea Nova Zagora objevil v roce 2008 vykopávky starého dřevěného vozu, spolu s dvojicí koní a psem. Trosky vozu byly bohatě zdobeny bronzovými prvky, na nichž byly vyobrazeny motivy z thráckého období. Stáří vykopávek bylo stanoveno na 1800 až 2000 let.

O rok později nalezl Ignatov a jeho tým také cihlovou hrobku, která obsahovala pozůstatky muže oblečeného v zbroji, jenž se nacházel v blízkosti vozu. Muž byl pohřben s několika cennými předměty, včetně zlatých mincí, prstenů a stříbrného poháru. Vědci dlouho nevěděli, co takto komplexní nález vlastně znamená.

V nové studii Ignatov zveřejnil pravý význam tohoto místa. Jednalo se tak pravděpodobně o místo, kde byl pohřben člověk šlechtického rodu pradávné Thrákie. Podle datovaných památek byly totiž hroby s vozy, které již byly několikrát v Bulharsku objeveny, často místem kde odpočívali šlechticové. Tento zvyk pohřbívání šlechticů v blízkosti vozů se začal v Bulharsku objevovat zhruba před 2500 lety.

„Ve všech případech vozy představují prestiž, moc a autoritu,“ napsal Ignatov a poznamenal, že vozy byly pravděpodobně určeny k použití zemřelým v posmrtném životě. V době pohřbu byli pravděpodobně koně zabiti a následně stáhli vůz do hrobky. Další zvířata pak byla obětována bohům. Tento dar pravděpodobně představoval nalezený pes. Někdy byly samotné vozy rozmontovány předtím, než byly pohřbeny, jindy byly pohřbeny celé jako v tomto případě.

V Bulharsku je velké množství vykopávek vykradeno lupiči a prodáno na černém trhu. To znamená, že archeologové v Bulharsku často závodí s gangy v nalezení a vykopání pohřebních vozů, a dalších archeologických vykopávek. Vzhledem k tomu, že archeologové vykopali tento pohřební vůz jako první, mohli se dozvědět opět o něco více z nepříliš známé historie Thrákie.

Thrákové byli skupinou indoevropských kmenů mluvících thráckým nebo dáckým jazykem. Obývali Balkánský poloostrov a přilehlé oblasti východní Evropy. Jejich původ je nejasný, protože se dochovalo jen minimum písemných zpráv. Obecně se předpokládá, že Thrákové vznikli smíšením původních obyvatel balkánského poloostrova s indoevropskými kmeny, které přišly do Evropy v rané době bronzové. Všechny nalezené artefakty tohoto národa mají proto nesmírnou cenu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...