Pomáhá alkohol při komunikaci v cizích jazycích? Překvapivé odhalení

Jak dopadl zajímavý experiment?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
27. srpna 2018 13:00 / Depositphotos
  1   1
Odpověď na otázku, zda alkohol pomáhá při komunikaci v cizích jazycích hledali britští a nizozemští vědci. Vědecký experiment přinesl zajímavé výsledky. Pojďme se na ně podívat.

Po umírněném množství alkoholu někteří lidé ztrácejí ostych, překonají nervozitu a mluví plynuleji. Na druhou stranu nadměrné požívání alkoholu má mimo jiné vliv na kognitivní a motorické funkce a negativně ovlivňuje paměť. Ve svém experimentu se vědci zabývali vlivem alkoholu na naše jazykové schopnosti a výsledky zveřejnili tento týden v časopise Journal of Pharmacology.

Studie zahrnovala 50 německých rodilých mluvčích, kteří studovali na Maastrichtské univerzitě. Všichni účastníci studie předtím absolvovali jazykovou zkoušku z holanštiny a všichni také potvrdili, že už někdy v životě pili alkohol. Následně je rozdělili do dvou skupin.

Obě skupiny postupně absolvovaly dvouminutové pohovory v holanštině, první skupina dostala před pohovorem napít vody, druhá malého množství alkoholu. Rozhovory byly zaznamenávány a následně hodnoceny rodilými holanskými mluvčími. O jiném zajímavém experimentu jsme psali před časem.

A výsledek? Lidé po nízké dávce alkoholu skutečně mluvili plynuleji, přestože si to sami nemysleli. Gramatika, slovní zásoba a schopnost argumentace byla v obou skupinách zhruba na stejné úrovni. Autoři nicméně poukazují na to, že dávka alkoholu v rámci studie byla skutečně minimální a že vyšší spotřeba bude mít pravděpodobně opačný účinek. Podobná studie proběhla již v roce 1972, kdy se údajně po malých dávkách alkoholu zlepšila výslovnost Američanů v thajštině.

V tuto chvíli však není možné prokázat, že se jejich řeč skutečně zlepšila kvůli biologickým účinkům alkoholu nebo jen kvůli pocitu, že ho konzumují. Budoucí výzkum na toto téma by tedy podle autorů měl také zahrnout "placebo" efekt a porovnat farmakologický dopad s účinky očekávání.

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu