Nový objev překvapil vědce. Neandrtálci dokázali vyrobit složité nástroje
V nizozemské pláži Zandmotor dělníci během stavebních prací objevili v tunách naplaveného písku z řeky Rýn celou řadu pravěkých nástrojů, kostí a dalších nálezů včetně pazourku, který byl pokryt březovým dehtem.
Vědci se domnívají, že tito pravěcí lidé možná používali březový dehet jako lepidlo k dosažení lepšího uchopení svých kamenných nástrojů. Byli však velmi překvapeni tím, jak neandrtálci dokázali vyrobit poměrně složitý březový dehet.
Dehet se na nástrojích udržel i přesto, že samotné pazourky pravděpodobně pocházejí z horních částí Rýna. Desítky tisíc let byly spolu se sedimenty odnášeny k deltě řeky, kde byly nedávno objeveny.
Výroba březového dehtu je docela složitý proces, který vyžaduje zpracování v několika krocích určitou míru plánování a také podrobné znalosti materiálů. Skutečnost, že archeologové našli nástroje lepené pomocí březového dehtu, naznačuje, že neandrtálci byli možná mnohem dále, než se předpokládalo.
„Navzdory rostoucím důkazům je stupeň neandrtálské technologické úrovně stále předmětem debaty. Nálezy však poskytují důkaz o tom, že jejich technologie mohly být komplexnější, než jsme předpokládali,“ uvedla archeoložka Marcela Niekusa ve svém dokumentu.
O tom, že neandrtálci využívali například oheň, se ví už léta, ale využívaní technologií, jako je výroba dehtu jako části vícedílného nástroje, vyžaduje mnohem větší úroveň technického myšlení. Dále čtěte: (Kde se vzal takzvaný typický zápach starých lidí).