Neskutečný objev! Jsme krůček od převratné novinky!

Budeme žít do 150 let? A stojí vůbec o to?
 Objevy 
03. dubna 2016 05:00 / Shutterstock
  10   5
Vědci z minnesotské kliniky Mayo udělali významný krok k tomu, jak skokově prodloužit lidem život. A recept je poměrně jednoduchý. Při pokusech na myších se ukázalo, že lze nařídit přestárlým buňkám v těle, aby jednoduše spáchaly sebevraždu. Zvířata jsou pak schopna svůj život prodloužit o celou čtvrtinu normální délky života. To samé chtějí vědci vyzkoušet i na lidech.

V lidském těle je až 55 bilionů buněk. Každou chvíli vznikají nové a nahrazují ty přestárlé a opotřebované. Staré buňky obvykle zaniknou samy, nebo za pomocí bílých krvinek. Jenže čím jsme starší, tím je opotřebovaných buněk více a tělo je přestane stíhat „likvidovat“. Tím, že staré buňky v těle přetrvávají, tím se lidem zkracuje život. Zmutované buňky totiž způsobují různé záněty v těle a v DNA přestárlých buněk se hromadí mutace, které se pak mohou začít nekontrolovatelně dělit, čímž způsobují rakovinu.

Vědci z Minnesoty ale zhruba 70 procent těchto přestárlých buněk z těl laboratorních myší odstranili tím, že hlodavcům podávali látku, která v opotřebovaných buňkách zapínala gen spouštějící sebevražedný mechanismus. Nejen že „nové“ myši žili o 25-35 procent déle, ale navíc překypovaly zdravím. S pokusem začali vědci v době, kdy byl myším zhruba rok, což odpovídá věku u člověka kolem čtyřiceti let.

Vědci již založili společnost, která by měla vědecký postup aplikovaný na myších přizpůsobit i ke zkouškám na lidech.
◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Projekt rychlé pozemní dopravy uvízl v mrtvém bodě

Dům a zahrada

Dřívka od nanuků nevyhazujte. Vychytávky, jak je můžete doma využít

Cestování

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn