Vědce zaskočily zvuky z nitra Marsu, které zachytil robot. Je to zemětřesení nebo něco jiného?

Co se asi skrývá pod povrchem rudé planety?
 Vesmír 
13. listopadu 2019 07:57 / Depositphotos
  14   0
Mars je planetou, která nás nepřestává fascinovat a překvapovat. Zvlášť nyní, kdy se po jejím povrchu prohánějí roboti ze sondy americké NASA. A kdy je jasné, že se tam brzy vypraví i lidská posádka. Nyní zaskočila vědce zvuky, které vycházejí z jejího nitra.

Pod povrchem Země dochází také mnohdy k procesům, které sice vědci už dobře popsali, ale ne vždy o nich dosud vědí skutečně všechno. I proto se sem tam dostávají na veřejnost informace zahalené mystikou a konspiracemi, které vypovídají o tom, že byly zaznamenány tajemné zvuky vycházející z nitra planety. Uspokojivé vysvětlení pro to dosud nalezeno nebylo.

Teď k záhadám pozemským přibývají záhady z dalších planet. Před několika týdny výzkumná robotická sonda nazvaná InSight zachytila totiž i na rudé planetě zvláštní zvuky z jejího nitra.

Zvuky i data musejí vědci analyzovat

Sonda na Marsu přitom přistála již počátkem května loňského roku, protože jejím úkolem je zkoumat seismickou činnost na této čtvrté planetě Sluneční soustavy. Lidem na Zemi tak vysílá řadu dat a údajů, které oni musejí zanalyzovat.

Ví se už, že vesmírná sonda na Marsu naměřila několik desítek zemětřesení. Vědci z toho například odhalili, že zdejší seismická činnost, které bychom mohli říkat marsotřesení, je ve srovnání se zemětřesením na naší planetě Zemi výrazně delší, podle všeho desítky minut.

Zvuky jako odraz zemětřesení?

První sérii takovýchto otřesů sonda InSight detekovala přibližně před půl rokem. Zvuky, které nedávno NASA zveřejnila, pocházejí pravděpodobně z otřesů o síle až 3,7 Richterovy škály. Podle expertů jsou tyto otřesy způsobeny aktivitou jádra planety, nikoli pády meteoritů, jak se dříve domnívali.

Díky analýze získaných záznamů budou nyní vědci schopni lépe pochopit geologickou aktivitu Marsu. Hlavní cíl mise je totiž odhalení vnitřní stavby Marsu a zodpovědět tak důležité otázky z jeho historie.

První sonda, která zkoumá Mars pod povrchem

Sérii zvuků zveřejnila NASA poté, co je sonda získala za pomoci velice citlivých přístrojů. Její extrémně citlivé senzory dokážou zachytit i ty nejjemnější otřesy uvnitř planety a pomocí seismometru jsou předávány dále ke zpracování a analýze. To, zda jde o záhadu či jednoduše vysvětlitelný přírodní jev, ukáže až čas.

InSight je meziplanetární sonda americké vesmírné agentury NASA a je primárně určena k výzkumu Marsu. Sonda byla vynesena do vesmíru v květnu loňského roku a jedná se o vůbec první sondu, která zkoumá Mars pod jeho povrchem. Čtěte také: Na Marsu byla zaznamenána vysoká koncentrace metanu. Opět ožívá myšlenka na možný život.

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Budoucí britské stíhačky budou mít přelomový digitální systém, který paradoxně otestuje cestovní...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu