Muž na Rychnovsku objevil unikátní bronzový meč. Podobný nález nemá v Čechách obdoby
Na Rychnovsku objevil muž zcela náhodou meč z doby bronzové, který je nebývale zachovaný. Podle vědců, kteří určili jeho stáří na více než 3 000 let, je nebývale zachovalý a stále ostrý. Podobný meč z pravěku byl na Rychnovsku objeven před 130 lety, byl však v mnohem horší kondici.
Jedná se o rytinou zdobený meč s typickou rukojetí doby bronzové. Vědci předpokládají, že zbraň byla vyrobena kolem roku 1 200 před naším letopočtem. Podle znaků se jedná o zbraň takzvané lužické kultury. Ve východních Čechách bylo nalezeno již mnoho různých zbraní, ale meč je skutečnou raritou.
Archeologové nezveřejnili přesné místo nálezu z obav před lovci pokladů, kteří by mohli poničit důležité artefakty. Na místě, kde byl meč objeven, se našly také nýty, kterými byla k bronzovému ostří přichycena rukojeť z organického materiálu.
V blízkosti nálezu bylo objeveno také bronzové kopí. Pro archeology je to skvělá zpráva, protože meč byl objeven v oblasti, kde dosud nebyly žádné podobné nálezy objeveny. Meč byl podle archeologů zakopán do země pravděpodobně během nějakého rituálu.
V mladší době bronzové bylo podobné ukládání zbraní do země běžnou praxí. Význam této činnosti byl s největší pravděpodností náboženský a lidé tak obětovali zbraně a další předměty bohům. Poslední takový nález byl učiněn v roce 1892, kdy byl na Rychnovsku objeven železný meč z pozdějšího období. Dále čtěte: (Nový objev překvapil vědce. Neandrtálci dokázali vyrobit složité nástroje).