Co jste možná nevěděli medvědech a co dělat, pokud ho potkáte?

 Země a Příroda 
10. listopadu 2019 15:56 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Jako poslední český medvěd bývá uváděna zastřelená šumavská medvědice v okolí dnešního Jelení v roce 1856 Pixabay
V České republice kdysi dávno žilo větší množství medvědů, a to až do druhé poloviny 19. století, kdy byl na našem území považován medvěd hnědý za plně vyhynulého.

Až v souvislosti s rozšířením populace na Slovensku se v 70. letech 20. století medvěd opět vrátil do Beskyd. Dnes se na našem území vyskytuje jeden až několik málo jedinců. Věděli byste, jak se máte zachovat, pokud v přírodě potkáte medvěda?

Kdy byli medvědi v ČR vyhubeni?

Na většině území ČR byl medvěd vyhuben během 17. a 18. století. Jako poslední český medvěd bývá uváděna zastřelená šumavská medvědice v okolí dnešního Jelení v roce 1856. Poslední medvěd na Moravě prý padl až v roce 1887 na Travném u Morávky v Moravskoslezských Beskydech, někdy se hovoří i o zástřelu z roku 1893 na panství Hukvaldy, ten však není doložen.

Jak je to s medvědy v ČR nyní

Medvědi se k nám začali vracet až v 70. letech 20. století, a to díky expandování medvědí populace ze sousedního Slovenska. I v současné době k nám do ČR občas zavítají medvědi ze Slovenska, ale jde o ojedinělé a nepravidelné případy. Na Moravě a ve Slezsku se vyskytuje stále jeden až několik málo jedinců, nejhojněji pak na moravské straně Karpat, a to hlavně v Javorníkách či Moravskoslezských Beskydech. V ČR je medvěd hnědý kriticky ohrožený a přísně chráněný druh.

Známá medvědice pohybující se v ČR

Nejznámější medvěd pobývající v České republice je asi medvědice Ema, která byla ještě v říjnu letošního roku monitorovaná pomocí sledovacího obojku, kterého se však před měsícem zbavila. Medvědice při odchytu v dubnu 2019 dostala telemetrický obojek, díky němuž byl monitorován její pohyb. Ema podle dat z obojku vyhledávala především rostlinnou potravu a dále bylo zjištěno, že se medvědice stále pohybovala v horách na československém pomezí.

Medvědice Ema je známá hlavně pro způsobení dvou škod na včelích úlech na Moravě a na Slovensku. Před měsícem však bylo sledovací zařízení medvědice nalezeno na Slovensku v lesích u obce Dlhé Pole, obojek nejspíše zničila sama medvědice. Případy ztrát telemetrických obojků jsou prý u medvědů velmi časté. V monitoringu Emy chtějí vědci pokračovat. Ema však není jediný medvěd, který se na československém pomezí pohybuje.

Co jste možná o medvědech nevěděli

Medvěd hnědý (Ursus arctos) je největší evropskou šelmou, jde o mohutnou medvědovitou šelmu, která se na území České republiky vyskytuje vzácně. Předkem medvěda hnědého byl medvěd jeskynní (Ursus spelaeus), který dorůstal až čtyř metrů a jenž vyhynul asi před 10 000 lety. Srst medvěda hnědého bývá zbarvena od bledě hnědé až po tmavohnědou či černohnědou.

Jeho velikost není pevně stanovena, kolísá podle množství dostupné potravy, ale může dorůstat výšky až 1,3 metru a délky 2–4 metry, dále může dosahovat hmotnosti od 100 do 350 kilogramů. Má zavalité tělo, masivní ramena a silné končetiny s až patnáct centimetrů dlouhými drápy. Má velmi silný chrup, mimořádně dobrý čich, slabší však má zrak a sluch.

Až 60–80 % potravy medvěda hnědého tvoří rostlinná potrava, jeho hlavní potravou je tráva, byliny, lesní plody, ovoce, med, byliny, pak také hmyz, ryby, drobní obratlovci až středně velcí savci či mršiny. Aktivně svou kořist většinou neloví, s oblibou se živí zdechlinami, ale lovit umí, svou kořist usmrtí jedním nebo několika údery do hlavy nebo přes hřbet. Medvěd žije samotářsky a dožívá se 20-30 let, v zajetí pak o něco déle.

Medvěd je dobrým plavcem, běžcem s rychlostí až 50–60 km/hod a umí také šplhat na stromy. Medvědi nemají téměř žádnou mimiku, proto není lehké poznat, jakou má náladu a co v nejbližší chvíli udělá. Zimu medvědi tráví zimním spánkem, jehož délka je 75-120 dní, zpravidla začíná od poloviny listopadu do poloviny března. Odhadované stavy medvědů hnědých v Evropě jsou asi 50 000 jedinců žijících ve volné přírodě.

Jsou medvědi nebezpeční?

Medvědi jsou samotáři, zimní spáči a spíše vegetariáni, přesto se jich lidé stále obávají. Medvěd je totiž velkou šelmou, která může přivodit člověku vážné zranění, jde ale o výjimečné případy, a to většinou z důvodu nedodržování základních pravidel, jak se v oblastech s medvědy chovat. Medvědi neberou člověka jako svoji potravu a pokud mají možnost, raději se mu vyhnou nebo hned utečou.

Medvěd by zaútočil jen tehdy, pokud by se cítil ohrožen či při sebeobranné akci. Když se budete chovat opatrně a podle daných doporučení, šelma se vám ráda vyhne. Samotná reakce člověka většinou vždy rozhodne o výsledku setkání s ním.

Jak se chovat, abyste nepotkali medvěda

V České republice sice nejspíše jen tak na medvěda nenarazíte, ale zato na Slovensku v současné době žije asi 1300 medvědů, takže u našich sousedů setkání vyloučeno určitě není. Následující rady se vám tedy mohou hodit. Medvědi se snaží člověku vyhnout, pokud o něm vědí. Pro snížení rizika konfliktu s těmito šelmami podle serveru Šelmy.cz existují odborná a prověřená doporučení, jak se v oblastech s medvědy chovat. Je zejména doporučovaná ostražitost po celou dobu pobytu v přírodě, kde se vyskytují medvědi, především pak ráno, večer a v noci, kdy jsou medvědi nejaktivnější.

Člověk by se vždy měl držet turistických tras a neporušovat zákazy vstupu na určitá místa. Medvědi mohou například odpočívat blízko u zdrojů jejich potravy, jako jsou borůvky, maliny, zdechliny zvířat atd. Při procházení nepřehledným terénem je vhodné vydávat zvuky, mluvit nebo si alespoň zpívat, aby o vás šelma věděla a vyhnula se vám. Dále určitě nenechávejte žádné zbytky jídla v přírodě ani poblíž tábořiště. A pokud dokonce bydlíte v blízkosti medvědů, tak zamykejte a pravidelně vyvážejte své popelnice.

A co dělat, pokud medvěda zahlédnete?

Dále server Šelmy.cz radí, co dělat, pokud budete mít tu smůlu a na nějakého medvěda narazíte. Podle odborníků se hlavně nepokoušejte medvěda odehnat, nekřičte a nemávejte rukama. Nejlepší je vyhnout se medvědovi, zůstaňte ale ke zvířeti čelem, tiše se vzdalujte a kontrolujte přitom medvědovo chování, nekoukejte mu však do očí a odvraťte zrak jinam a mluvte klidným hlasem. Pokud vás medvěd sleduje, upusťte to, co právě v ruce držíte, předmět totiž může upoutat jeho pozornost.

Co nedělat a co když se postaví na zadní?

Dále odborníci radí, abyste rozhodně neutíkali, to by zvíře jen vyprovokovalo k vašemu pronásledování. Také nelezte na strom, medvědi jsou totiž vynikající lezci. Pokud se například medvěd staví na zadní, nechce vás napadnout, ale rozhlíží se a jen se vás snaží čichem rozpoznat, protože má slabý zrak. Co v takové situaci dělat? Mluvte hlubokým klidným hlasem a pomalu odcházejte, medvěd pak nejspíš uteče pryč.

Co když vás napadne?

Kdyby vás ale přece jen medvěd napadl, neutíkejte, klekněte si na zem a sbalte se do klubíčka a rukama si chraňte krk i hlavu, lokty dejte ke kolenům. Dokud vás šelma neopustí, nehýbejte se a nezvedejte se. Když se nebudete bránit, tak medvěd ztratí zájem, to radí server Šelmy.cz. Mějte však stále na paměti, že vás může medvěd zabít pouhou jednou ranou, ale není to jeho úmyslem, neboť se tyto šelmy lidí bojí a utočí jen, když se cítí ohroženy. Proto je nepřekvapte, nevyrušte a nevyprovokujte. Dále čtěte: Případů setkání člověka s medvědem přibývá. Pro lidi představují velké nebezpečí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky