Prastará armádní technologie poskytuje důležitá data o naší planetě. Vědci využili družicový systém z dob studené války
Vesmírný projekt využívá starou technologii Corona pro sledování aktivit na sovětském území a poskytuje důležitá data ekologům. Síť vesmírných družic, která vznikla na vrcholu studené války s cílem sledovat pohyb sovětských vojenských jednotek, tak nyní slouží pro vědecké účely.
Satelity vědcům nahrazují to, co lidské oči nevidí, a využívají tak tuto satelitní síť na orbitě, která například lesníkům poskytuje důležité poznatky o dění v přírodě a v širokém časovém průřezu. Už se tak nemusejí spoléhat na tradiční mapy a zapisování dat.
Sledování Sovětů
Samotný projekt Corona se skládá z mnoha družic, které Američané vypustili na oběžnou dráhu v šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století. Tyto satelity během desítek let svého provozu nashromáždily obrovské množství dat a snímků zemského povrchu. Unikátní snímky byly utajované až do konce milénia, po jejich odtajnění se o ně začali zajímat vědci.
Snímky vědci použili a s pomocí nejmodernějších počítačů díky nim získali unikátní průřez děním na zemském povrchu za posledních padesát let. Dokázali odhalit prastaré zbytky dávných staveb, stejně jako místa, kde dopadaly bomby během druhé světové války, nebo války ve Vietnamu.
Armádní technologie
Tento stařičký systém z dob studené války tak přináší vědcům velice cenné informace z dob, kdy na oběžné dráze téměř žádné vědecké družice nebyly. Družicové vědecké systémy jako Terra nebo Landsat byly na oběžnou dráhu umístěny až po přelomu století. Díky tomu, že se jedná o armádní technologi, jsou fotografie dokonce ve vyšším rozlišení, než které má většina snímkovacích vědeckých satelitů dnes. Dále čtěte: (Kosmonauti viděli z orbitální stanice obří modrý blesk směřující do vesmíru. Lidské oko ho však nevidí).