Čeští vědci vynalezli způsob, jak neutralizovat smrtelně jedovatý novičok

 Věda a Výzkum 
07. října 2019 18:08 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Diamanty pomohou s neutralizací sarinu Internet
Vědci z České republiky pracovali na vývoji nových látek, kterými je možné neutralizovat těžké jedy jako novičok, sarin a další. Výsledkem jejich snahy je nová účinná látka v podobě nanodiamantů, které dokáží tyto jedy rozkládat na neškodné sloučeniny.

Čeští vědci z Fyzikálního ústavu a Ústavu anorganické chemie Akademie věd vytvořili unikátní látku v podobě nanodiamantů, která dokáže účinně neutralizovat smrtící jedy jako novičok, nebo sarin.

Nanokompozit, který vědci za tímto účelem vytvořili, je schopen tyto nebezpečné látky rozkládat mnohem efektivněji a rychleji než jakýkoliv dnes dostupný prostředek. Nanodiamanty jsou také velice účinnou formou pomoci v případě zasažení insekticidy.

Nová látka je velice efektivní v boji proti zasažení somanem, který byl rezolucí OSN zařazen na seznam zbraní hromadného ničení. Jedná se o silně paralytickou látku třídy organofosfátů, která dokáže člověka usmrtit během několika málo minut.

Vědci látku vyvinuli unikátním spojením nanostrukturního oxidu titaničitého s nanodiamanty. Tyto látky díky unikátním povrchovým vlastnostem dokáží jedy rozkládat třikrát rychleji než jiné přípravky.

Vědci se domnívají, že nanokompozity na bázi oxidů kovů a nanodiamantů mohou představovat velice účinné řešení při otravami silnými jedy. Jsou relativně levné a lze jednoduše upravovat jejich povrchové chemické vlastnosti, a tím i vlastnosti kompozitu. Dále čtěte: (Diamanty z hlubin vědcům prozradily, že uvnitř Země se ukrývá více než čtyři miliardy let staré tajemství).

Témata: diamant, sarin, plyn, otrava, vědec
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum