Čeští vědci vynalezli způsob, jak neutralizovat smrtelně jedovatý novičok

 Věda a Výzkum 
07. října 2019 18:08 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Diamanty pomohou s neutralizací sarinu Internet
Vědci z České republiky pracovali na vývoji nových látek, kterými je možné neutralizovat těžké jedy jako novičok, sarin a další. Výsledkem jejich snahy je nová účinná látka v podobě nanodiamantů, které dokáží tyto jedy rozkládat na neškodné sloučeniny.

Čeští vědci z Fyzikálního ústavu a Ústavu anorganické chemie Akademie věd vytvořili unikátní látku v podobě nanodiamantů, která dokáže účinně neutralizovat smrtící jedy jako novičok, nebo sarin.

Nanokompozit, který vědci za tímto účelem vytvořili, je schopen tyto nebezpečné látky rozkládat mnohem efektivněji a rychleji než jakýkoliv dnes dostupný prostředek. Nanodiamanty jsou také velice účinnou formou pomoci v případě zasažení insekticidy.

Nová látka je velice efektivní v boji proti zasažení somanem, který byl rezolucí OSN zařazen na seznam zbraní hromadného ničení. Jedná se o silně paralytickou látku třídy organofosfátů, která dokáže člověka usmrtit během několika málo minut.

Vědci látku vyvinuli unikátním spojením nanostrukturního oxidu titaničitého s nanodiamanty. Tyto látky díky unikátním povrchovým vlastnostem dokáží jedy rozkládat třikrát rychleji než jiné přípravky.

Vědci se domnívají, že nanokompozity na bázi oxidů kovů a nanodiamantů mohou představovat velice účinné řešení při otravami silnými jedy. Jsou relativně levné a lze jednoduše upravovat jejich povrchové chemické vlastnosti, a tím i vlastnosti kompozitu. Dále čtěte: (Diamanty z hlubin vědcům prozradily, že uvnitř Země se ukrývá více než čtyři miliardy let staré tajemství).

Témata: diamant, sarin, plyn, otrava, vědec
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný