Diamanty z hlubin vědcům prozradily, že uvnitř Země se ukrývá více než čtyři miliardy let staré tajemství
Skupina vědců zkoumala drobné diamanty, které byly vyzvednuty vulkanickou činností z velkých hloubek naší planety. Složení těchto diamantů prozradilo, že v nitru naší planety se ukrývá po miliardy let obrovský rezervoár žhavého magmatu, jež pochází ještě z dob, kdy vznikala naše planeta.
O přítomnosti a umístění tohoto rezervoáru se dlouhé roky vědci dohadovali. Nyní podle složení diamantů vědci tuší, kde se nejstarší materiál naší planety nachází.
„Diamanty jsou nejtvrdší a nejodolnější známá přírodní látka, takže slouží jako perfektní časová kapsle, která nám poskytuje pohled do nitra Země,“ uvedla geochemička Suzette Timmerman z Australské národní univerzity.
Diamanty, které byly vytvořeny během magmatických erupcí, se výrazně liší od diamantů, které bývají nalezeny na povrchu. Tyto drahokamy jsou pro vědce jediný kontakt s nitrem naší planety.
Vědci vycházeli z myšlenky, která byla navržena již v 80. letech, kdy geologové zaznamenali, že některá sopečná láva měla neobvykle vysoký poměr izotopu helia 3 k heliu 4. Tento poměr byl ve srovnání se všemi ostatními materiály na zemském povrchu pozoruhodně podobný poměru extrémně starých meteoritů, které narazily do Země.
To vedlo vědce k názoru, že možná tato láva pochází z izolovaného chemického rezervoáru hluboko v naší planetě, který se od vzniku Země výrazně nezměnil. Při analýze 24 diamantů nalezených v brazilském regionu Juína vědci našli mikroskopický důkaz, že takový prvotní rezervoár skutečně hluboko v Zemi existuje.
Tyto diamanty totiž obsahují uvězněné zbytky plynného helia z doby, kdy Země byla velmi mladá, takže musely pocházet ze starobylého rezervoáru, jenž se nachází někde pod místem, kde tyto diamanty vznikly. Dále čtěte: Diamanty jsou věčné. A tato rostlina vám je pomůže najít.