Nový výzkum naznačuje, že hypotetická devátá planeta může být něčím úplně jiným

Černá díra mohla vzniknout krátce po velkém třesku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Vesmír 
01. října 2019 08:18 / Internet
  69   11
Podle nejnovější vědecké studie hypotetická devátá planeta nemusí na okraji Sluneční soustavy vůbec existovat. Může jít totiž ve skutečnosti o prastarou černou díru, která možná vznikla krátce po velkém třesku.

Devátá hypotetická planeta, která se podle výpočtů nachází na samém okraji naší Sluneční soustavy, podle teoretických fyziků nemusí vůbec existovat. V novém výzkumu vědci totiž uvedli, že by se na okraji soustavy místo planety mohla nacházet černá díra.

Ve své teorii vědci předpokládají, že by se mohlo jednat o takzvanou primordiální černou díru. Tato prastará tělesa nebyla dosud nikdy objevena, ale předpokládá se, že ve vesmíru existují. Tyto černé díry mohly vzniknout po velkém třesku a typická je pro ně malá velikost a obrovská hmotnost.

Podle předpokladů se většina těchto černých děr už odpařila, ale ty nejvíce hmotné mohly přežít až do dnešních dob. Podle vědců by se právě taková černá díra mohla nacházet na okraji naší soustavy.

Tito vědci, stejně jako ti, kteří pátrají po deváté planetě, vycházejí z analýzy dvou doposud nevysvětlených gravitačních anomálií. Primárně je to fakt, že některá tělesa na okraji Sluneční soustavy se podle řady astronomů chovají, jako by na ně působila gravitace dalšího objektu. 

Díky tomu vznikla hypotéza o existenci deváté planety, jejíž skutečná existence nebyla dosud prokázána. Černá díra, o které se vědci domnívají, že by mohla být zdrojem gravitační anomálie, by mohla mít v průměru jen pouhých 5 centimetrů a přitom hmotnost pětinásobku Země.

Autoři se pokusili také popsat strategii, ve které navrhují hledání pohyblivých zdrojů vysokoenergetických částic, které by jejich hypotézu mohly potvrdit. Dále čtěte: (Vědci objevili naprosto unikátní fosilii dosud nejstaršího pohybujícího se tvora na planetě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu