Američtí vědci prokázali, že s legalizací marihuany klesá u mladistvých její spotřeba

 Věda a Výzkum 
18. července 2019 15:00 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Marihuana byla legalizována v mnoha amerických státech Internet
Nová studie amerických vědců uvádí, že v zemích, kde se marihuana stala legální, výrazně klesla její spotřeba v řadách teenagerů. Studie vznikla díky rozsáhlému výzkumu, který srovnával chování mladistvých v deseti státech, kde byla marihuana legalizována, oproti těm, kde je stále mimo zákon.

V USA k legalizaci užívání marihuany přistoupilo již deset států a vědci nyní zpracovali vědeckou studii, aby zjistili, jaký dopad má legalizace na společnost. Kritici legalizace se totiž obávali masového nárůstu užívání této lehké drogy mezi nezletilými.

Vědci z americké Montana State University v rámci výzkumu zkoumali data z let 1993 až 2017, jenž byla nasbírána v rámci národního průzkumu zdraví. Do výzkumu tak zapojili až 1,4 milionů středoškoláků.

Na základě výzkumu vědci zjistili, že celoplošně na území USA spotřeba marihuany vzrůstá. Výjimkou jsou však země, kde byla marihuana legalizována. V těchto státech se průměrná spotřeba marihuany v řadách středoškoláků snížila až o deset procent.

Díky legalizaci je podle autorů studie pro mladistvé obvykle těžší obstarat si marihuanu u legálních distributorů než u dealerů. Oficiální distributoři totiž požadují při prodeji občanský průkaz, marihuana je u nich také podstatně dražsí než u nelegálních dealerů.

Výsledky této studie navazují na předchozí výzkumy, díky kterým například vědci zjistili, že ve Washingtonu kleslo užívání marihuany poté, co stát drogu v roce 2012 legalizoval. Vědci ale upozorňují, že legalizace v mnoha státech proběhla nedávno, a proto je zapotřebí pokračovat ve výzkumu a získat dlouhodobější data. Dále čtěte: Proklínaná i opěvovaná marihuana. Tentokrát poněkud netradičně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu