Vědci objevili velice zvláštní organismus ve vodách jezera plného arzenu

 Věda a Výzkum 
30. září 2019 10:14 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jezero Mono v Kalifornii je extrémně slané Internet
Tým kalifornských biologů objevil ve vodách jezera Mono velice zvláštní organismus. V zásadité a extrémně slané vodě tohoto jezera vědci zaznamenali pouze dva organismy, které zde dokážou přežít. Nyní objevili dalších osm druhů, které v jezeře žijí.

Tým biologů z Kalifornského technologického institutu objevil několik nových organismů, které žijí v extrémně slaném a zásaditém jezeře Mono. Jedním z nejzajímavějších je nový druh červa, který dostal název Auanema.

Kalifornské jezero je proslulé tím, že je více než třikrát slanější než oceán a je navíc extrémně zásadité, takže v něm nežijí téměř žadné organismy. Dosud byly jedinými známými organismy žijícími v jezeře žábronožky a hmyz březnice.

Nyní vědci nalezli celkem osm nových druhů včetně hlístic, které mají podobně jako ostatní živočichové tři pohlaví. Organismy mají samce, samice a hermafrodity a všichni jsou odolní vůči velkému množství arzenu. Hlístice navíc na rozdíl od ostatních extremofilů dokážou přežít i v laboratorních podmínkách.

Díky třem pohlavím se jim lépe daří udržet populaci. Samice produkují jen vajíčka a mohou se pářit jen se samci. Hermafroditní jedinci produkují vajíčka i spermie a jsou schopni oplodnit sami sebe, anebo se páří se samci, nikoliv ale se samicemi. Samci produkují pouze spermie a jsou schopni pářit se s oběma dalšími pohlavími.

Díky těmto novým tvorům vědci budou moci studovat jejich vlastnosti a využít je například při vývoji technologií. Živočichové ale také pomohou vědcům pokročit ve výzkumu, jak se organismy vypořádávají s arzenem, který se stále více objevuje v pitné vodě. Dále čtěte: Unikátní schopnost oceánů udržet naši planetu obyvatelnou je v ohrožení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...