Vědci objevili naprosto unikátní fosilii dosud nejstaršího pohybujícího se tvora na planetě
Vědci objevili dosud nejstarší fosilii pradávných tvorů, kteří se jako jedni z prvních dokázali pohybovat. Tento nález je se stářím 2,1 miliardy let nejstarším svého druhu na světě. Dosud nejstarší podobná fosilie byla stará 1,5 miliardy let.
Unikátní objev byl nalezen v ložisku břidlice na západním pobřeží Afriky. Tenké trubicovité struktury v sedimentu jsou ve skutečnosti tvorové podobní dnešním slimákům a jedná se pravděpodobně o nejstarší pohyblivé tvory na Zemi.
Zatímco vědci přesně nedokáží určit jak tento tvor vypadal, předpokládají, že se mohlo jednat o velkou kolonii malých organismů. Ty spojily své síly a vytvořily pohyblivého pravěkého slimáka. Díky tomu mohly cestovat za potravou v podobě živin, které byly produkovány bakteriemi.
Unikátní fosilii objevili vědci pod vedením geologa Abderrazakem El Albanima z univerzity v Poitiers ve Francii ve skalním ložisku z povodí Franceville v Gabonu. Lokalita je důležitým zdrojem fosilních prvků z doby paleoproterozoické (od 2,5 miliardy do 1,6 miliardy let).
Tým izoloval tunelové otisky pomocí rentgenové počítačové mikro-tomografie, která neinvazivně rekonstruuje pomocí 3D obrazu struktury skryté ve skalnatém ložisku. Pokud jsou tvrzení El Albanima správná, tato lokalita může v budoucnu překvapit ještě staršími nálezy.
Vědci díky fosiliím získávají důležité poznatky o vývoji života na Zemi z nejrůznějších období. Nedávno například identifikovali velice zvláštního dinosaura, který se nepodobá, dosud žádným objeveným tvorům.