Jedinečné západy slunce, které nyní pozorujeme v Česku, způsobují vzdálené geologické události

 Země a Příroda 
23. září 2019 08:09 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Soumrak na Broumovsku ukazuje krásné panorama s rudou oblohou Petr Horálek
V poslední době byly na našem území k vidění výrazné soumraky, při kterých se obloha zbarvila do červenofialové barvy. Tento krásný úkaz způsobila erupce sopky na Kurilských ostrovech, která uvolnila do atmosféry velké množství sopečného prachu.

Výrazné západy slunce s červenofialově zbarvenou oblohou lze v poslední době pozorovat v Česku. Podle vědců tento fotogenický jev způsobila sopka na Kurilských ostrovech, ale také další vulkány na jiných místech naší planety, které uvolnily do atmosféry velké množství sopečného prachu.

Pohled na takto zbarvenou oblohu může vyvolávat dojem, že někde v dáli zuří obrovský požár. Ve skutečnosti je však tento jev způsoben odrazem slunečního světla od sopečného prachu, který je v atmosféře hustě koncentrován.

„Tyto syté odstíny v obloze na skloncích dne a noci mají poněkud více zajímavý původ, než by se mohlo běžně zdát. Stojí za nimi prach ze sopky na Kurilských ostrovech, který se větrnými poryvy neustále rozmělňuje vysoko v atmosféře nad severní zemskou polokoulí,“ uvedl český astronom Petr Horálek.

Většina sopečného prachu, který ovlivňuje západy slunce u nás, pochází ze sopky Raikoke na Kurilských ostrovech, která se nachází v neobydlené oblasti přibližně 950 kilometrů od Ruska. Sopka je široká přibližně 2,5 kilometru a tyčí se do výšky 500 metrů nad hladinou moře.

Během silné erupce z 22. června se sopečný oblak dostal do výšky 17 kilometrů nad zemí a začal putovat východním až severovýchodním směrem. O rozptyl prachu se pak postaraly větrné poryvy ve vrchní troposféře a stratosféře. Výbuch této sopky pozorovali také astronauté na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Podle expertů však za velkým množstvím sopečného prachu v atmosféře mohou být i další sopky po celém světě. Mezi jednu z nich patří aktivní sopka Ulawn na Papui Nové Guinei.

Sopečný prach je kromě těchto podívaných také velmi nebezpečný. V husté koncentraci například může vážně poškodit motory dopravních letadel nebo omezit leteckou dopravu, kvůli nízké viditelnosti. Jedním z nejničivějších byl výbuch sopky na Islandu, kvůli kterému bylo omezeno více než 100 tisíc letů. Dále čtěte: (Nejničivější erupce v dějinách Evropy. Supervulkán je v kritickém stádiu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda