V Jizerských horách byly objeveny dosud neznámé jeskyně

Nové jeskyně mohou obsahovat vědecky zajímavé horniny
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
24. září 2019 11:46 / Internet
  13   0
Speologové oznámili, že v Jizerských horách objevili desítky jeskyní, ve kterých hledají vyvřelé horniny. Bylo tak zjištěno, že Jizerské hory ukrývají suťové jeskyně, z nichž velkou část objevili vědci pracující pro Českou geologickou službu.

V Jizerských horách byla českými speology objevena desítka suťových jeskyní, které obsahují vyvřelé horniny. Většinu jeskyní objevili vědci pracující pro Českou geologickou službu a během příštího roku některé z nich zmapují.

Podle vědců nové jeskyně objevené v lesích liberecké čtvrti Kateřiny ukrývají velice zajímavé horniny. Vědci nyní na místě budou provádět výzkum s cílem vytvořit mapu těchto skalních útvarů.

Vědci také objevili výraznější prostor vysoký asi dva metry a tři metry dlouhý, ze kterého vedou takzvané plazivky, což je označení pro pukliny, ve kterých se člověk může ještě pohybovat.

„Jsou pro nás a pro geologii pastmi, ve kterých nacházíme horniny, které už na povrchu nemůžeme vidět, protože jsou oderodované. Z těch sedimentů můžeme studovat, jak vypadaly a jak vypadají Jizerské hory,“ uvedl jeden z jeskyňářů.

Tyto jeskyně dosud nebyly důkladně popsány a geologicky zmapovány. Suťové jeskyně totiž nejsou stabilní a vstup do nich může být nebezpečný. Podle vědců je možné v podzemních prostorách najít například třetihorní vyvřelou horninu polzenit. Dále čtěte: (V zatopených jeskyních objevili potápěči kosti obřího vyhynulého medvěda).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Co by se mělo stát s našimi digitálními daty po naší smrti? To zatím nikdo neví

Dům a zahrada

Čistí, leští, zbavuje skvrn a odpuzuje prach. Poznejte nepoznané vlastnosti obyčejného glycerinu

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu