V Jizerských horách byly objeveny dosud neznámé jeskyně

 Věda a Výzkum 
24. září 2019 11:46 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nové jeskyně mohou obsahovat vědecky zajímavé horniny Internet
Speologové oznámili, že v Jizerských horách objevili desítky jeskyní, ve kterých hledají vyvřelé horniny. Bylo tak zjištěno, že Jizerské hory ukrývají suťové jeskyně, z nichž velkou část objevili vědci pracující pro Českou geologickou službu.

V Jizerských horách byla českými speology objevena desítka suťových jeskyní, které obsahují vyvřelé horniny. Většinu jeskyní objevili vědci pracující pro Českou geologickou službu a během příštího roku některé z nich zmapují.

Podle vědců nové jeskyně objevené v lesích liberecké čtvrti Kateřiny ukrývají velice zajímavé horniny. Vědci nyní na místě budou provádět výzkum s cílem vytvořit mapu těchto skalních útvarů.

Vědci také objevili výraznější prostor vysoký asi dva metry a tři metry dlouhý, ze kterého vedou takzvané plazivky, což je označení pro pukliny, ve kterých se člověk může ještě pohybovat.

„Jsou pro nás a pro geologii pastmi, ve kterých nacházíme horniny, které už na povrchu nemůžeme vidět, protože jsou oderodované. Z těch sedimentů můžeme studovat, jak vypadaly a jak vypadají Jizerské hory,“ uvedl jeden z jeskyňářů.

Tyto jeskyně dosud nebyly důkladně popsány a geologicky zmapovány. Suťové jeskyně totiž nejsou stabilní a vstup do nich může být nebezpečný. Podle vědců je možné v podzemních prostorách najít například třetihorní vyvřelou horninu polzenit. Dále čtěte: (V zatopených jeskyních objevili potápěči kosti obřího vyhynulého medvěda).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu