V 70. letech pracovala NASA na tajných projektech vesmírných stanic. Na fotografiích jsou vidět skutečně podivuhodné věci

 Vesmír 
05. července 2019 14:49 / Lukáš Bauer
  0
📷
6 fotografií v galerii
Studie základny v podání NASA a výtvarníků Internet
V loňském roce objevil americký astronom zvláštní archiv, ve kterém se nacházela spousta návrhů NASA, které se týkaly tajných projektů vesmírných stanic. Nejedná se sice o skutečné plány, ale NASA se v 70. letech studiemi těchto vesmírných kolosů opravdu zabývala.

Představy výtvarníků ve spolupráci s vědci NASA zahrnují jezera, travnaté plochy, lesy i města. Návrhy byly zpracovány v 70. letech minulého století a publikovány v časopise Public Domain Review. Po letech, kdy ležely netknuté v archivech, byly zveřejněny.

„V 70. letech princetonský fyzik Gerard O'Neill s pomocí výzkumného centra NASA a Stanfordské univerzity uspořádal sérii letních studií vesmírných stanic, které zkoumaly možnosti existence lidí v obřích vesmírných koloniích,“ uvedl v publikaci časopis. Překrásné návrhy obsahovaly stanice s kapacitou přibližně pro deset tisíc lidí.

Na výkresech je také zobrazena futuristická kosmická stanice „Stanford torus,“ což je obrovský kruhový objekt, který by mohl být domovem až pro 140 000 vesmírných obyvatel.

Některé návrhy byly doplněny i o technické informace. Například některé vesmírné stanice byly navrženy tak, aby se otáčely kolem centrální osy, která by měla simulovat gravitaci. Vědci ovšem později přišli na to, že tento model by nebyl funkční, protože odstředivé síly by přilepily vše spíše ke stěnám stanice, než aby působily směrem dolů k Zemi.

Nároky na výstavbu a financování podobných vesmírných stanic jsou dnes technologicky i ekonomicky nepředstavitelné. Vědci spočítali, že výstavba takové stanice, jakou je „Stanford torus,“ která je zachycena na jedné kresbě, by bylo potřeba nejméně 11 milionů tun materiálu. Ten by tak musel být pravděpodobně vytěžen z Měsíce. Dnes nám však stále nezbývá, než čekat na pokrok v kosmických technologiích. Dále čtěte: (Potvrzeno. NASA prohlašuje, že nejsme ve vesmíru sami).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...