Vědecká zpráva hovoří o velkém problému na Novém Zélandu. Co je jeho příčinou?
Vědecká zpráva, kterou si každým rokem nechává zpracovat novozélandská vláda, varuje před výrazným úbytkem biodiverzity, znečištěním vody a úbytkem přirozeného prostředí některých živočichů.
Nový Zéland je podle vědecké zprávy také silně postižen nově příchozími invazivními druhy zvířat, které vytlačují ty původní. Od doby, kdy byl Nový Zéland osídlen lidmi, z přírody zmizelo přibližně 75 původních druhů rostlin a zvířat. Nyní je také na pokraji vyhynutí až 80 procent mořských i suchozemských ptáků.
Studie také varuje před kolapsem některých vzácných ekosystémů, které se nacházejí pouze na Novém Zélandu. Vědci tak chtějí zachránit fakt, že desetiletí si tento rostoucí problém nikdo neuvědomoval.
„Nový Zéland ztrácí druhy a ekosystémy rychleji než drtivá většina jiných zemí. Čtyři tisíce našich původních druhů se ocitly v problémech, kvůli pastvinám pro dobytek i destruktivnímu rybolovu, který poškozuje mořské dno. Nenapravitelně poškozujeme svou přírodu,“ uvedl šéf environmentální organizace Forest and Bird Kevin Hague.
Nový Zéland zaznamenal během posledních let nárůst hospodářství a chovu dobytka, což má za následek zvětšování pastvin na úkor přirozeného prostředí ptáků a jiných tvorů. Tento fakt se také podepisuje na kvalitě vody, která je zamořována pesticidy a hnojivy. Vláda se proto chystá k razantním změnám, které postihnou právě zemědělce. Dále čtěte: (Aljaška zažívá nezvyklou proměnu. Teploty se pohybují vysoko nad průměrem).