Aljaška zažívá nezvyklou proměnu. Teploty se pohybují vysoko nad průměrem

Aljaška zažívá neobvyklé teplotní rekordy
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
01. dubna 2019 12:50 / Internet
  13   1
Obyvatelé Aljašky zažili velice neobvykle teplý konec zimního období. Klimatologové uvedli, že teploty v této části USA se pohybují dokonce až 15 stupňů na běžným ročním průměrem. V příštím týdnu by teploty mohly přesáhnout 20 stupňů Celsia nad průměrem.

Aljaška se stala nejrychleji se oteplujícím státem USA díky neobvykle teplému konci zimy. Průměrné teploty pro toto období se totiž v tomto severském státě pohybují až 15 stupňů Celsia nad průměrem.

„Letošní únor i březen byly mimořádně teplé. Spousta míst má našlápnuto k překonání teplotních rekordů pro březen. Ve městě Barrow jsme tento měsíc měli celkem pět rekordně teplých dní,“ uvedl klimatolog specializující se na Aljašku Rick Thoman. 

Nejtepleji bylo na Aljašce ve čtvrtek, kdy se teploměry zastavily na hodnotě 1,1 stupně Celsia pod bodem mrazu, což je nad sezonním průměrem o 18 stupňů Celsia. Podle Thomana panují tento měsíc podmínky, které jsou obvyklé v dubnu nebo květnu.

Podle expertů na některých místech v aljašském vnitrozemí zůstala teplota nad bodem mrazu několik nocí po sobě, což se takto brzy v roce stalo poprvé. Vědci varují před nezvykle slabou tloušťkou ledu na jihozápadě Aljašky, kde mnohem dříve, než je zvykem, přestává být bezpečné přejíždět zamrzlé řeky.

Aljaška je jeden z nejrychleji se oteplujících amerických států. V arktické oblasti je oteplování dvakrát rychlejší oproti globálnímu průměru, což je způsobeno zejména úbytkem mořského ledu a růstem teploty Severního ledového oceánu. Dále čtěte: Vzdušné proudy dosahující obrovské rychlosti mohou být důvodem extrémního počasí.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: Aljaška, rekord, teplota
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké námořnictvo má nejpodivnější loď na světě

Dům a zahrada

Nejroztomilejší psí plemena, se kterými se nebudete chtít přestat mazlit

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu