Během opravy tvrze na Kroměřížsku byl objeven unikátní nápis

Tvrz v Kurovicích je unikátní stavbou
 Objevy 
14. dubna 2019 12:59 / Internet
  15   3
Při rekonstrukci tvrze v Kurovicích se podařilo dělníkům odhalit starý nápis v hebrejštině. Podle památkářů tento nápis vznikl v roce 1656 a s největší pravděpodobností ho psalo dítě. Podobný nález v Evropě zatím není známý a jedná se o historický unikát.

Dělníci během rekonstrukce tvrze v Kurovicích na Kroměřížsku objevili hebrejský nápis z roku 1656. Podle rukopisu historici odhadují, že ho napsalo dítě. Podobný nápis nebyl v Evropě dosud na žádné z podobných staveb objeven.

První hebrejské nápisy objevili dělníci na tvrzi již před třemi roky a nyní dávají dohromady podlady proto, aby mohli určit, co se vlastně v této tvrzi v 17. století dělo. Chtějí tak veřejnosti přiblížit život židovských lidí v této oblasti.

 

Nově objevený nápis byl podle expertů napsán primitivním způsobem, což naznačuje, že ho psalo dítě. Oba nápisy, které na tvrzi objevili, byly vyryty do zdí v roce 1656, tedy krátce po skončení třicetileté války.

Samotná tvrz patří z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě a je unikátní hlavně kvůli zachovalému středověkému zdivu, které se nachází v samotném jádru stavby.

Jedinečná je také kamenická výzdoba v interiéru a viditelná přestavba jednotlivých slohů od středověku až po baroko. Součástí stavby je také část dochovaného původního opevnění. Dále čtěte: Na mořském dně byl objeven vrak lodi. Převážel majetek nejbohatšího člověka všech dob.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: tvrz, Kurovice, stavba, nápis
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

Dům a zahrada

Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu