Proklínaná i opěvovaná marihuana. Tentokrát poněkud netradičně

 Věda a Výzkum 
12. dubna 2019 10:08 / Karel Kovka
  3
📷
4 fotografie v galerii
Konopí je základem mnoha léčivých přípravků Shutterstock
O marihuaně už byly popsány stohy papíru. V dobrém i ve zlém. Jedni v ní vidí zhoubu lidstva, druzí zase zázračnou rostlinu, která minimálně zmírňuje příznaky mnohých chorob, které lidstvo trápí. A výzkum přichází s netradičním řešením, jak účinné látky obsažené v rostlinách konopí získávat.

Po dlouhých letech, kdy byla marihuana považována málem za kořen všeho zla a vstupní bránu do světa takzvaných tvrdých drog, se přece jenom příznivcům jejích léčivých účinků začíná blýskat na lepší časy. V mnoha zemích se z marihuany a dalších produktů z ní připravovaných stávají odbornou i laickou veřejností uznávané léky a přípravky.

A tak se z průmyslového pěstování konopí stává rychle rostoucí a lukrativní odvětví, kde poměrně rychle roste i poptávka. A právě s uspokojením rostoucí poptávky vzniká tak trochu problém. Jedním z možných způsobů, jak poptávce vyhovět, je rozšiřovat pěstební plochy, což ale není příliš ekologické a ani ekonomické.

Farmaceutické firmy totiž potřebují z konopí syntetizovat specifické látky, kanabinoidy, kterých rostliny produkují stovky a jsou vhodné pro léčení nejrůznějších nemocí či zmírňování jejich příznaků. Můžeme se zmínit například o epilepsii, roztroušené skleróze, některých kožních onemocnění a řadě dalších. O nově objevených léčivých účincích marihuany jsme psali v tomto článku.

Získat z rostlin tyto látky je však energeticky a zpracovatelsky náročné. A tak vědci hledají i jiná řešení, jak se k účinným látkám z konopí dostat. A jedna americká společnost nabízí řešení. Místo pěstování a následného zpracování konopných rostlin by účinné látky získávala z kvasnic.

Díky syntetické biologii se podařilo vložit jednotlivé geny zodpovědné za produkci kanabinoidů do kvasnic. Takto upravené kvasnice pak produkují, v podstatě podle zadání, různé účinné látky. Na malém prostoru a velice levně. „Místo tradiční metody, která obnáší vypěstování mnoha rostlin na velké ploše a následné destilace velmi malého množství vzácné účinné látky, naučíme kvasnice, aby produkovaly přesně ten kanabinoid, který potřebujeme. Upravené kvasnice použijeme velmi podobným způsobem jako při vaření piva", říká jeden z výzkumníků. Získané látky jsou prý vysoce kvalitní a jdou použít i v lékařství.

Copak o to, pokrok se prostě nedá zastavit. Ale příznivce pořádného jointa marihuanové „droždí“ asi přece jen příliš nenadchne.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město