Proklínaná i opěvovaná marihuana. Tentokrát poněkud netradičně

Konopí je základem mnoha léčivých přípravků
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
12. dubna 2019 10:08 / Shutterstock
  26   3
O marihuaně už byly popsány stohy papíru. V dobrém i ve zlém. Jedni v ní vidí zhoubu lidstva, druzí zase zázračnou rostlinu, která minimálně zmírňuje příznaky mnohých chorob, které lidstvo trápí. A výzkum přichází s netradičním řešením, jak účinné látky obsažené v rostlinách konopí získávat.

Po dlouhých letech, kdy byla marihuana považována málem za kořen všeho zla a vstupní bránu do světa takzvaných tvrdých drog, se přece jenom příznivcům jejích léčivých účinků začíná blýskat na lepší časy. V mnoha zemích se z marihuany a dalších produktů z ní připravovaných stávají odbornou i laickou veřejností uznávané léky a přípravky.

A tak se z průmyslového pěstování konopí stává rychle rostoucí a lukrativní odvětví, kde poměrně rychle roste i poptávka. A právě s uspokojením rostoucí poptávky vzniká tak trochu problém. Jedním z možných způsobů, jak poptávce vyhovět, je rozšiřovat pěstební plochy, což ale není příliš ekologické a ani ekonomické.

Farmaceutické firmy totiž potřebují z konopí syntetizovat specifické látky, kanabinoidy, kterých rostliny produkují stovky a jsou vhodné pro léčení nejrůznějších nemocí či zmírňování jejich příznaků. Můžeme se zmínit například o epilepsii, roztroušené skleróze, některých kožních onemocnění a řadě dalších. O nově objevených léčivých účincích marihuany jsme psali v tomto článku.

Získat z rostlin tyto látky je však energeticky a zpracovatelsky náročné. A tak vědci hledají i jiná řešení, jak se k účinným látkám z konopí dostat. A jedna americká společnost nabízí řešení. Místo pěstování a následného zpracování konopných rostlin by účinné látky získávala z kvasnic.

Díky syntetické biologii se podařilo vložit jednotlivé geny zodpovědné za produkci kanabinoidů do kvasnic. Takto upravené kvasnice pak produkují, v podstatě podle zadání, různé účinné látky. Na malém prostoru a velice levně. „Místo tradiční metody, která obnáší vypěstování mnoha rostlin na velké ploše a následné destilace velmi malého množství vzácné účinné látky, naučíme kvasnice, aby produkovaly přesně ten kanabinoid, který potřebujeme. Upravené kvasnice použijeme velmi podobným způsobem jako při vaření piva", říká jeden z výzkumníků. Získané látky jsou prý vysoce kvalitní a jdou použít i v lékařství.

Copak o to, pokrok se prostě nedá zastavit. Ale příznivce pořádného jointa marihuanové „droždí“ asi přece jen příliš nenadchne.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu