Vědci chtějí k záchraně téměř vyhynulého nosorožce použít speciálního robota
Záchrana těchto tvorů je nanejvýš složitá zejména proto, že mají velice komplikovanou reprodukci díky zvláštnímu tvaru samičí dělohy. Vědci kvůli tomu nemohou s reprodukčním systémem tak snadno manipulovat jako například u lidí.
Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu se proto snaží najít alternativní způsob, jak tento druh zachránit před vyhynutím. Jednou z metod by mohlo být využití robotického hada, který by dokázal embryo dostat do správného místa v děloze.
Takzvaného robotického hada by vědci vyslali do těla jedné ze dvou samic, které jsou již obě neplodné. Pro vytvoření plodu chtějí vědci využít vajíčka jižního druhu tohoto nosorožce a zmražené sperma již zemřelých samců.
Jižní nosorožec tuponosý je velice blízký vymírajícímu druhu, takže je ověřeno, že se dokáží navzájem rozmnožovat. Vědci za pomoci speciálního experimentu chtějí vytvořit z kůže buňky potřebné pro reprodukci obou druhů.
Pokud se tato první fáze experimentu podaří, vědci budou stále teprve na začátku. Bude je totiž čekat ještě složitý úkol, kterým je dostat embryo do dělohy jedné ze samic. Právě to by měl mít za úkol robot vyvinutý k léčbě lidí. V přední části robota je umístěná citlivá kamera, s jejíž pomocí pak operátor stroj ovládá. Dále čtěte: (V přírodním parku bylo objeveno tělo pytláka. Zabilo ho rozzuřené zvíře).