Velká slaná jezera pomalu mizí. Za přírodní katastrofu může z části lidská činnost

 Země a Příroda 
11. dubna 2019 16:14 / Lukáš Bauer
  3
📷
1 fotografie v galerii
Lodě v písku jsou smutnou připomínkou stavu Aralského jezera Internet
Během zavodňování půdy v bývalém Sovětském svazu došlo k masivnímu vysychání Aralského jezera. Tato obrovská katastrofa však není zdaleka jediná. Současné výzkumy ukazují stále se zvětšující neblahý vliv člověka na tato přírodní uzavřená slaná moře.

Slaná jezera, jako je Kaspické moře, Mrtvé moře, Saltonské moře a Velké solné jezero v Utahu, jsou vyhledávané turistické oblasti. Tato místa jsou také zdrojem celé řady minerálů pro komerční a průmyslové využití. V neposlední řadě jsou rovněž domovem mnoha druhů živočichů a mořských ptáků.

Slaná jezera po celém světě již mnoho let po všech těchto stránkách upadají v důsledku výrazného úbytku vody. Kvůli těmto úbytkům se postupně stávají natolik slanými, že z nich pomalu, ale jistě mizí veškerý život. To vše se děje v důsledku nadměrného odčerpávání vody z těchto oblastí převážně pro zemědělské účely.

Zatímco ekonomický přínos ze získávání vody těchto jezer pro zemědělství je velmi zřejmý, tak náklady, které v souvislostí s destrukcí těchto oblastí vznikají nebo v budoucnu vzniknou, už tak zřejmé nejsou. Již dnes je však jisté, že ekonomické problémy tyto oblasti provází a v budoucnu se mohou objevit další finanční a ekologické dopady této činnosti.

Například klesající hladina jezer na některých místech způsobuje nepřístupnost pro těžbu nerostů v důsledku nestabilních břehu. Tato činnost také způsobuje pozvolný kolaps rekreačních aktivit, cestovního ruchu, rybolovu a ekosystémů, protože druhy, které v oblastech žijí, nemohou tolerovat rostoucí množství soli.

Zdaleka největším problémem je to, že jakmile vodní plochy vyschnou, začnou se z nich šířit jemné částice prachu, které mají velmi negativní vliv na zemědělství a způsobují řadu závažných zdravotních problémů, jako je astma, infekce plic a další respirační onemocnění. Tyto problémy se ve velké míře objevily například v blízkosti Saltonského moře v Kalifornii nebo u Velkého solného jezera v Utahu.

Pro zachování solných jezer a jejich ekosystémů je možné použít dvojí strategii. Tou první je jejich přehrazení a úprava břehů, aby se zmenšily a byly hlubší. Tento systém umožňuje určitým způsobem také kontrolovat stabilitu vodní plochy a zabraňovat přesolení. Druhou možností je do nich vpouštět více vody. O tomto řešení se uvažuje v případě Mrtvého moře.

Pokud se podaří tyto projekty obnovy na slaných jezerech brzy prosadit, je možné odvrátit katastrofu, kterou způsobil bývalý Sovětský svaz v případě Aralského jezera, kde je dnes naprosto mrtvá a neobyvatelná krajina. Dále čtěte: (Aljaška zažívá nezvyklou proměnu. Teploty se pohybují vysoko nad průměrem).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město