V Anglii byly objeveny desítky těl neolitických obětí tajemných rituálů

Pozůstatky obětí rituálů byly objeveny v Oxfordshire
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
17. dubna 2019 12:44 / Internet
  22   0
Archeologický průzkum v anglickém hrabství Oxfordshire odhalil velice zvláštní nález. Byly zde objeveny pozůstatky nejméně 26 lidí z období neolitu, kteří se stali s největší pravděpodobností obětmi starodávných rituálů. Kostry lidí pochází ještě z doby před římskou okupací Británie.

Vědci objevili během archeologického průzkumu hrabství Oxfordshire ve Velké Británii 26 koster lidí starých více než 3000 let. Podle archeologů se tito lidé z neolitického období staly obětmi dávných rituálů.

Britské ostrovy jsou natolik protkány lidskými dějinami, že je součástí legislativy povinnost před zahájením větších stavebních prací učinit na místě archeologický průzkum. Díky tomuto zákonu již bylo objeveno velké množství cenných nálezů.

Zmíněné pozůstatky byly objeveny v rámci projektu Thames Water, což je výstavba plynovodu. Díky tomuto projektu tak archeologové dostali jedinečnou možnost prozkoumat rozsáhlé území a objevili řadu dosud neznámých archeologických nalezišť.

Nově objevené ostatky naznačují, že tito lidé byly obětmi rituálů. Jedna z koster byla objevená uložená v hrobě s amputovanýma nohama, které byly umístěny po obou stranách trupu.

Takové pohřby, které se výrazně liší od běžných pohřebních praktik, jsou označovány jako „deviantní“ pohřby a obvykle byly součástí rituálních obřadů. Na místě bylo objeveno také množství ostatků s uříznutými hlavami umístěnými k nohám.

„Tyto nálezy otevírají jedinečné okno do života komunit, o nichž často víme jen díky jejich monumentálním budovám, jako jsou hradiště nebo bílý kůň Uffington,“ uvedl k objevu Paolo Guarino z Cotswoldské archeologie.

"Výsledky analýzy artefaktů, zvířecích kostí, lidských koster a půdních vzorků nám pomohou přidat některé důležité informace do historie komunit, které tyto země před tolika lety okupovaly."

Zbytky byly odstraněny z místa pro další forenzní vyšetření, které má přinést větší vhled do toho, o jaké osoby šlo a jakým způsobem života žili. A pokud budou mít vědci opravdu štěstí, získají více informací o tom, proč byla těla pohřbena tak zvláštním způsobem.

"Objev zpochybňuje naše vnímání minulosti a vyzývá nás, abychom se pokusili pochopit přesvědčení lidí, kteří žili a zemřeli před více než 2000 lety," dodali vědci. Dále čtěte: (Pod mayským městem byla objevena jeskyně plná artefaktů. Patřila jaguářímu bohu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu