Vědci rozluštili další tajemství prastarého Stonehenge

Stonehenge je opředen pověstmi a záhadami
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
20. dubna 2019 10:44 / Internet
  9   0
Nová analýza vzorků DNA, která byla součástí rozsáhlého výzkumu, prokázala, odkud ve skutečnosti pocházejí dávné kmeny, které postavily také slavný Stonehenge. K analýze vědci použili vzorky DNA odebrané z kosterních nálezů lidí, kteří žili v době kamenné ve Velké Británii.

Díky vzorkům kostí lidí z mladší doby kamenné vědci dokázali určit, odkud přišli stavitelé Stonehenge. Tato prastará památka fascinuje vědce již desítky let a stále přináší nové a nové objevy.

Podle nového výzkumu londýnských vědců se ukázalo, že tito neolitičtí lidé pocházejí z oblasti Anatolie, což je západní část dnešního Turecka. Tyto kmeny se vydaly na dalekou cestu přes Středozemní moře a Pyreneje, odkud se kolem roku 4000 před naším letopočtem dostaly až do Anglie.

Migrace těchto kmenů byla součástí velké expanze obyvatel na britských ostrovech, která odstartovala kolem roku 6000 před naším letopočtem. Tito lidé s sebou také poprvé do Evropy přinesli pravé zemědělství. Některé skupiny zemědělců se do Evropy dostaly také podél Dunaje.

Kromě samotného zemědělství přinesli tito lidé také velké množství zkušeností z oblasti kultury. Díky tomu na území dnešní Británie vznikla celá řada starobylých památek, jako je například megalitická stavba Stonehenge.

Původní obyvatelé britských ostrovů byli převážně sběrači a jak naznačují výzkumy, skupina nově příchozích i původních obyvatel žila odděleně a nedocházelo mezi nimi ke křížení. Postupem času bylo původní obyvatelstvo téměř zcela nahrazeno novými kmeny pocházejícími z dnešní oblasti Turecka. Dále čtěte: (V Anglii byly objeveny desítky těl neolitických obětí tajemných rituálů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nové drony nahrazují tankovací letouny. Takhle dokáží natankovat letící stíhačku

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní aloe vera. Získáte nejen krásnou rostlinu ale i léčivý gel

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Zavřít reklamu