Vědci přišli na způsob, jak odrážet sluneční záření a zabránit tak globálním změnám klimatu

Nový vědecký obor může ochránit Zemi před zkázou
 Země a Příroda 
12. ledna 2019 16:36 / Internet
  11   22
Změny zemského klimatu jsou stále větším problémem a vědci se proto zabývají způsoby, jak jim zabránit. Ve hře je několik možností, ale poprvé v historii řešení tohoto problému odborníci připustili i umělé ochlazování planety.

Globálním změnám klimatu by podle OSN mohlo být zabráněno také cíleným ochlazováním planety, které v současné době studují vědci z oboru takzvaného klimatického inženýrství. O teoretických metodách, jakými by se něco podobného mohlo uskutečnit, se zatím jen spekulovalo.

Jedná se však o velice kontroverzní řešení, protože zásahy klimatického inženýrství by totiž ovlivnily rozlehlé oblasti a překračovaly by hranice. Vědci zároveň této problematice zatím příliš nerozumí, a proto je potřeba nejdříve získat cenné zkušenosti, aby se zabránilo způsobení ještě většího problému.

Vědci nyní poprvé popsali metodiku takového výzkumu a ukázali cestu, kterou by se napříč tímto oborem měli vydat. Geoengineering, jak se novému oboru říká, musí překonat řadu překážek, než bude moci být aplikován.

Aby vědecký program zaměřený na změnu klimatu opravdu vznikl, musel by fungovat podobně jako vesmírná mise a především být zcela transparentní. V rozsáhlé studii se vědci zaměřili jen na jedinou možnost řízené změny klimatu, na tu, o níž se mluví v současnosti nejvíc: o vypouštění aerosolů do stratosféry, které by odrážely sluneční paprsky do vesmíru.

To by vlastně mělo napodobit situaci, která nastane při erupci sopky. Podle expertů je výhodou tohoto procesu, že je zcela přirozený a v přírodě k němu dochází docela často. Lidé by jen erupci napodobili, a to co nejvíc kontrolovaným způsobem. Využití přírodního procesu by podle vědců mělo snížit „rizika z neznámého“.

Podle zprávy OSN je možné, že kolem roku 2040 se průměrná teplota na Zemi zvedne o 1,4 stupně, což bude mít značně negativní dopady na obrovské množství obyvatel. Podle expertů je potřeba tomuto trendu co nejdříve zabránit a právě jednou z metod může být v budoucnu geoengineering. Klimatické změny totiž mohou mít takové dopady, které by čekal asi jen málokdo.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu