Den, kdy Británie přišla o nadvládu nad oceány

Německý křižník Scharnhorst byl jedním ze strůjců německého vítězství
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
28. prosince 2018 14:32 / Internet
  3   3
Britské námořnictvo bylo vždycky silné, ale od roku 1810, kdy je pokořeno napoleonskou Francií v průběhu takzvaného mauricijského tažení v bitvě u Grand Port, slaví dalších více než sto let jen samá vítězství a stává se tak nekorunovaným vládcem oceánů. Další krutou porážku utrpí až v roce 1914.

Dominantní postavení Britů ukončí křižníky německého námořnictva pod vedením viceadmirála Maximiliana von Spee. Ten patří k nejrespektovanějším německým námořním velitelům. Na počátku války opouští jeho východoasijská eskadra přístav Čching-tao v Číně a zamíří kvůli opravám do německých přístavů.

Do flotily patří dvojice pancéřových křižníků Scharnhorst a Gneisenau, vybavená osmi Kruppovými děly ráže 210 milimetrů. Doplňují je lehké křižníky Dresden, Leipzig a Nürnberg. Von Spee ví, že potřebuje opravy, ale cestou chce napáchat co nejvíce škod. V září 1914 srovná se zemí francouzskou základnu Papeete v Polynésii a pokračuje v plavbě.

O dva týdny později se o masakru dozvědí admirálové Dohody a žádají odplatu. A dostávají příležitost. Když se totiž von Spee se svými loděmi blíží k jihoamerickým břehům, je jejich rádiová komunikace zachycena britskou západoindickou eskadrou pod velením kontradmirála sira Christophera Craddocka. Tomu také připadne úkol německou eskadru zničit. Craddock však neměl o síle svých lodí žádné přehnané představy. K dispozici má jen pancéřové křižníky Good Hope a Monmouth, lehký křižník Glasgow a přestavěnou linkovou loď Otranto.

Ale ani pancéřové křižníky Good Hope a Monmouth se německým lodím nemohou rovnat. Jejich hlavní děla mají sice větší ráži, všechno ostatní však hraje do karet nepříteli. Váha salvy je poloviční, nabíjení pomalé, dostřel rovněž není kdovíjaký a posádka je z větší části složena ze záložáků. V předtuše brzkého konce tak raději před odplutím předá guvernérovi zapečetěný balíček, který má být doručen admiralitě v okamžiku potvrzení jeho smrti.

Ke střetu britských a německých sil dojde navečer prvního listopadu 1914 u chilského přístavu Coronel. Deset minut před sedmou hodinou večerní vydává von Spee rozkaz k palbě. Pár desítek minut nato pošle výbuch skladiště střeliva ke dnu křižník Good Hope i s Christopherem Craddockem a osmi sty muži na palubě. Křižník Monmouth je těžce poškozen a jeho osud se naplní kolem deváté hodiny večerní, kdy jej pošle ke dnu palbou křižník Nürnberg. Ani tady nepřežije nikdo. Uniknout se podaří jen křižníkům Otranto a Glasgow. Konečný účet je pro Brity děsivý. Přijdou o jmenované křižníky a zahyne více než 1600 námořníků. Němci oproti tomu napočítají jen tři raněné. O největším počtu obětí námořní dopravy jsme psali v tomto článku.

Von Spee následně vítězně vpluje do přístavu Valparaíso, kde je přivítán početnou německou komunitou. Dlouho se však ze svého úspěchu neraduje, protože již osmého prosince téhož roku se u Falklandských ostrovů střetává s mnohonásobně silnější britskou flotilou, jeho eskadra je rozdrcena a von Spee v bitvě zahyne. 

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu