Smutný konec posledních mamutů. Výzkumy odhalily důvody jejich vyhynutí

 Země a Příroda 
29. prosince 2018 10:57 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
Poslední mamuti možná uhynuli žízní Shutterstock
Řekne-li se mamut, každý si většinou představí ohromné zvíře větší než dnešní slon, s obrovskými kly a dlouhou srstí. Není to ale tak docela pravda. Mamutů bylo více druhů a z nalezených fosilií víme, že některé druhy dosahovaly výšky jen 180 centimetrů. Osud posledních mamutů byl však zřejmě smutný.

Je pravda, že mezi mamuty byli i opravdoví obři. Největší z mamutů, mamut císařský, jehož ostatky byly nalezeny v Kalifornii, dosahoval v kohoutku úctyhodných čtyř metrů a vážil podle dnešních odhadů 6 až 8 tun. Většina mamutů však nebyla větší, než je dnešní slon indický. A jak již bylo řečeno, existovaly i trpasličí druhy, které nebyly vyšší než dospělý muž.

Traduje se, že tehdejší lidé lovili mamuty do vyhloubených pastí, do kterých mamut spadl. Takovou past se však dosud nepodařilo objevit. Člověk tedy zřejmě mamuty lovil v organizované skupině stejně tak, jako lovili slony obyvatelé Afriky.

Příčin vyhynutí mamutů je několik. Podle posledních výzkumů vědci předpokládají, že poslední žijící mamuty vyhubila poněkud překvapivě žízeň.

Většina mamutů zmizela z povrchu zemského přibližně před deseti tisíci lety. Hlavním důvodem byly změny klimatu, i když ani člověk, který je s oblibou lovil, není také tak docela bez viny. Jedna z posledních známých skupin těchto tvorů, obývající ostrov Svatého Pavla v Beringově moři, však přes nepřízeň osudu přežívá ještě dalších zhruba 5000 let. Musí však čelit nečekanému nebezpečí.

Jak se po době ledové Země otepluje, hladina moře stoupá, plocha jejich ostrovního domova se zmenšuje. Řadu jezer pohltí oceán, a jelikož slaná voda přitéká i do zbývajících nádrží, pitné vody začne povážlivě ubývat. Mamuti tak jsou nuceni dělit se o stále nižší počet napajedel. A to se ukáže být dalším problémem. „Když vyschla ostatní jezera, zvířata se shromažďovala u napajedel. Pobíhala kolem nich, což ničilo vegetaci, jak to vidíme i v případě dnešních slonů. Erodované usazeniny pak mohly znečišťovat vodní zdroje, což stále více ztenčovalo zásoby pitné vody. Mamuti tak přispívali k vlastnímu zániku,“ tvrdí profesor Russell Graham z Pensylvánské univerzity. 

Jeden mamut přitom spotřeboval možná až 200 litrů vody denně. Pokud vodu dostatečně nedoplňuje déšť ani tající led z hor, mamuti nemají jak uhasit žízeň a uhynou. Předpokládá se, že mamuti mohli mít přibližně stejnou potřebu vody jako dnešní sloni, tedy asi 70 až 200 litrů denně. Pokud v důsledku popsaných událostí přišli o napajedla, muselo to pro ně být fatální, tvrdí vědci. O vyhynulých obrech ptačí říše se dočtete v tomto článku.

Úplně poslední mamuti přežívali na Wrangelově ostrově v Arktickém oceánu. Vyhynuli před přibližně 4000 lety. Možná žízní.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Celulitida trápí ženy bez ohledu na věk i postavu. Tělu je potřeba dodávat živiny, které jsou účinné...

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty