Rok 2019 bude ve znamení dobývání vesmíru. Co vše nás čeká?

Sonda Parker obletí v roce 2019 Slunce
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
07. ledna 2019 14:06 / Internet
  6   0
Letošní rok bude pro fanoušky astronomie a kosmonautiky určitě velice zajímavý, protože se chystá několik opravdu přelomových misí. Mezi nejzajímavějšími bude návrat člověka na Měsíc nebo oblet sondy Parker kolem Slunce. V rámci technologií pak mají vzniknout dvě zcela nové kosmické lodě.

V letošním roce se dočkáme několika důležitých vesmírných misí stejně jako dvojice nových kosmických lodí. Do vesmíru tak například poprvé vzlétne vesmírná loď Dragon, která je určena pro pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Americká společnost Space X připravuje kosmickou loď Dragon, která by měla v bezpilotní verzi odstartovat v polovině ledna. Druhá kosmická loď s názvem Starliner gigantu Boeing by v tom samém režimu měla vzlétnout asi o měsíc později. Pokud tyto důležité testy obou kosmických lodí dopadnou dobře, kosmonauty poprvé přepraví ještě v tomto roce.

Američané doposud létali na ISS pouze za pomoci ruských raket a lodí Sojuz, avšak novou loď Dragon již vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti SpaceX . První bezpilotní lety i první let s posádkou zamíří k Mezinárodní kosmické stanici.

Svou vlastní vesmírnou stanici otevře v roce 2019 také Čína, která si stále více upevňuje pozici vesmírné velmoci. Nedávno například Číňané přistáli na odvrácené straně Měsíce jako vůbec první v historii.

Stále více se také výzkum ubírá zpět k našemu Měsíci. NASA se proto obrátila na soukromý sektor. Devíti firmám nabídla, aby připravily automatické sondy. Na Měsíc by vynesly přístroje, které by prozkoumaly podmínky pro případné přistání kosmonautů.

V kosmickém programu roku 2019 najdeme také druhý průlet americké sondy Solar Parker v blízkosti Slunce. Tato sonda má za úkol se dostat do těsné blízkosti, což je unikátní jak technicky, tak i vědecky, protože tak blízko se zatím žádný výtvor vytvořený lidskou rukou nedostal. Sonda provede několikrát oblet kolem Slunce. Znamená to obrovské zatížení jak tepelné, tak i radiační, a vědci doufají, že se takhle dozví řadu nových věcí o Slunci, které zatím nechápou. Dále čtěte: (Noční obloha nad Českem: Co nám letos nabídne a na co se můžeme těšit?).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu