Odkud vlastně pochází člověk? Je možné, že kolébkou lidstva nebyla Afrika, ale Evropa

Za předchůdce člověka jsou považováni právě šimpanzi
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
05. ledna 2019 13:06 / Shutterstock
  41   6
Celé generace školáků se v hodinách přírodopisu učily, že člověk se vyvinul v Africe, jižně od Sahary. A celé generace nebyla tato africká teorie o původu člověka vcelku zpochybňována. Objevy z posledních let však naznačují, že vše mohlo být i jinak.

Nálezy z poloviny roku 2017 učiněné archeology v Řecku a Bulharsku i nález stopy jednoho z našich předků na Krétě totiž ukazují, že člověk by mohl pocházet nikoli z Afriky, ale z Evropy.

Čelist nalezená v řecké obci Pyrgos Vasilissis a stolička objevená v Bulharsku totiž vykazují podle vědců stáří přes sedm miliónů let a nález na Krétě je pak datován do doby před šesti milióny lety. Čelist a stolička pocházejí z hominida, kterému bylo dáno jméno Graecopithecus freybergi a nález je minimálně o 200 tisíc let starší, než fosilie nejstaršího nalezeného jedince na africkém kontinentu.

Přestože tyto nálezy ještě tak úplně neohrožují rozšířené tvrzení o počátcích evoluce lidstva, dokazují minimálně to, že se předchůdce dnešních lidí nacházel na evropském kontinentu o hodně dříve, než se původně předpokládalo.

„Byli jsme z výsledků sami překvapeni. Dosud byli dávní předci člověka známí pouze z oblastí v Africe, jižně od Sahary,” okomentoval nález jeden z členů výzkumného týmu. O zajímavých vykopávkách v Maroku, kde byly objeveny nejstarší fosilie druhu Homo sapiens, jsme psali zde.

Kdy a kde se vyvinuli nejstarší předci člověka, se dodnes nepodařilo uspokojivě objasnit. Nejbližším žijícím příbuzným lidí je šimpanz. Řada odborníků předpokládala, že se vývojové větve jeho předků a předků člověka oddělily před zhruba pěti až sedmi milióny lety v Africe.

Na základě analýzy usazenin, z nichž byly fosilie vykopány, určili vědci stáří dolní čelisti z Řecka na 7,175 miliónu let a zubu z Bulharska na 7,24 miliónu let. Jsou tak starší než doposud nejstarší známý rod hominidů Sahelanthropus, jehož pozůstatky se našly v Africe a jehož stáří se odhaduje na šest až sedm miliónů let.

Podle vědců je tak možné, že se vývojové větve člověka a šimpanze oddělily již mnohem dříve, než se myslelo, a to nikoli v Africe, ale právě ve východním Středomoří.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu