Průhledný predátor z temnoty Mariánského příkopu je nejhlouběji žijícím tvorem na Zemi

Tyto videozáběry pořídili vědci v hloubce 8098 metrů
Loading...
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
02. prosince 2017 12:52 / Internet
  0   0
Existuje pouze naprosté minimum živočichů, kteří dokáží prosperovat v hloubkách nad pět kilometrů. Vědci nyní identifikovali druh ryby, pro který je neustálá tma v oceánské pustině rodným domovem.

S hloubkou přes 11 tisíc metrů je prohlubeň Challenger, která se nachází v Mariánském příkopu v Tichém oceánu, zdaleka nejníže položeným místem na Zemi. Vědci zjistili, že i zde v naprosté tmě se některým mořským druhům ryb velmi daří.

Oceánologové nedávno objevili drobnou průhlednou rybu Pseudoliparis swirei v neuvěřitelné hloubce přes osm kilometrů. Video, na kterém je vidět hejno těchto ryb okolo vzácné potravy, oceánologové pořídili v hloubce 8098 metrů.

Japonský expediční tým operující v oblasti Mariánského příkopu ale před časem uvedl, že tento druh v hojném počtu pozoroval v hloubce dokonce 8178 metrů, což z něj dělá nejhlouběji žijícího živočicha na planetě.

Poměrně malá ryba má silné tělo se zcela průhlednou kůží, díky níž jsou vidět její orgány a svaly. Dospělí jedinci mají na hlavách tmavé skvrny. Ryba je pojmenována podle důstojníka HMS Challenger Herberta Swira, kterému se připisuje objevení Mariánského příkopu.

Ryby díky svému zbarvení a celkovému vzhledu mohou působit poněkud neduživě, zdání ale klame, protože se jedná o vrcholného predátora v těchto mořských hlubinách. V těchto příkopech totiž existuje jen velmi malá konkurence.

Pseudoliparis swirei se živí převážně bezobratlými živočichy a několika málo druhy drobných ryb, které se v rozmezí 5 - 8 kilometrů pod hladinou vyskytují.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu