Život si najde cestu i na extrémní místa na naší planetě

Hlubinné ryby si obvykle představujeme jako podivná monstra
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
06. ledna 2019 09:30 / Internet
  1   0
Živí tvorové si dokážou najít místo pro život i na místech, kde se to zdá až neuvěřitelné. Můžeme je najít v mrazu a řídkém vzduchu velehor i překvapivě hluboko pod hladinou oceánů.

Jako je Mount Everest se svou výškou 8848 metrů n. m. nejvyšším místem na naší planetě, je na opačném pólu Mariánský příkop, jehož dno se podle posledních měření nachází 10 994 metrů pod hladinou.

Tento příkop, který byl poprvé prozkoumán plavidlem britského námořnictva Challenger II v roce 1951, byl objeven východně od souostroví Mariany, poblíž ostrova Guam v severozápadní části Tichého oceánu. Jedná se o dosud nejhlubší známý podmořský příkop.

Ale i zde, v naprosté temnotě a obrovském tlaku vodního sloupce, se nachází život. Americkým oceánologům se podařilo popsat rybu Pseudoliparis swirei, která žije v hloubce 8200 metrů. Jedná se o průsvitnou a malou rybu, která byla prvně ulovena japonskými vědci v roce 2014.

I přes své nevelké rozměry patří k nebezpečným predátorům. Také v této hlubině totiž žije velké množství bezobratlých, a právě ti patří na jídelníček malé rybky, která se dokázala dokonale adaptovat na podmínky života v hlubině. O jiných podivných tvorech na Zemi se dočtete v tomto článku.

Objevená, nejhlouběji žijící drobná rybka je neuvěřitelně odolná. V hloubce více než 8 kilometrů pod hladinou je totiž vystavena tlaku kolem 80 kilopascalů, tedy asi 8000 kg na metr čtvereční. Ačkoli dosud není zcela jasné, jak přesně se ryby s takovým tlakem vypořádávají, byly při jejich zkoumání objeveny jakési „stabilizační“ molekuly a speciálně přizpůsobené enzymy, které by k tomuto objasnění mohly pomoci.

Výzkumníci prohlašují, že objevená rybka boří představy mnohých lidí o rybách žijících v hlubinách moří a oceánů. „Celkově se liší od toho, jak by hlubokomořská ryba podle očekávání veřejnosti měla vypadat. Často se nám vybaví ďasové nebo nějaké jiné ryby s velkými zuby,“ uvádí jeden z členů týmu. Nejhlouběji žijící rybka je však podle vědců malá, růžová, a ač se jedná o vrcholného predátora těchto hlubin, vypadá prý celkem přítulně.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu