Nejkurióznější ztráty: Hlava v odpadkovém koši a housle za 60 miliónů

 Záhady a tajemství 
31. prosince 2018 09:19 / Karel Kovka
  1
📷
3 fotografie v galerii
Housle z dílny Stradivariho odevzdal poctivý taxikář Shutterstock
Člověk je mnohdy tvor roztržitý a zapomnětlivý. Svědčí o tom i úschovny plné nejrůznějších věcí, které lidé zapomněli v autobusech, tramvajích či jiných dopravních prostředcích. Některé zapomenuté věci jsou ovšem hodně kuriózní. A drahé.

Je poslední den v roce, a tak jsme pro dnešek zvolili téma tak trochu oddychové. Pro zúčastněné osoby však následující příběhy znamenaly spíše horor. I když nakonec se šťastným koncem.

Je pondělí 21. dubna 2008. Rusko-americký houslista Philippe Quintje je, česky řečeno „na mrtvici“. Právě totiž zjistil, že na zadním sedadle taxíku, který ho ten den brzy ráno vezl z letiště do jeho bytu na Manhattanu, nechal omylem ležet housle z dílny italského mistra Antonia Stradivariho z roku 1723. Unikátní nástroj v hodnotě zhruba 63 miliónů korun má navíc jen vypůjčený. I když se tomu mnohdy nechce moc věřit, jsou na světě i poctiví lidé. Řidič taxíku, Mohamed Khalil, pohřešované housle ve svém voze nalezne a poctivě je Quintovi odevzdá.

V hlavní roli druhého příběhu tentokrát z roku 1999 vystupuje rovněž taxík. Americký violoncellista Yo-Yo Ma nasedá po vyčerpávajícím koncertu v Carnegie Hall do taxíku. Musí být opravdu hodně unavený, protože když vystupuje před svým hotelem, zapomene v kufru koncertní čelo rovněž z dílny Stradivariho. Cena nástroje? Téměř 50 miliónů korun. I tento příběh má šťastný konec. Za několik hodin, které musí být pro umělce skutečně hodně kruté, se mu vzácný nástroj za přispění policie vrátí.

Třetí příběh je poněkud jiný, ale o nic méně kuriózní. V říjnu roku 2008 prohrabává hladový bezdomovec na nádraží v Readingu odpadkový koš. V hromadě odpadků najde nakonec větší balík. Když ho rozbalí, s překvapením zjistí, že jde o voskovou hlavu Paula McCartneyho, legendárního hudebníka a bývalého člena skupiny The Beatles. Nakonec se zjistí, že hlavu ztratil týden předtím na trati mezi Londýnem a Readingem obchodník a velký fanoušek legendární liverpoolské čtveřice Joby Carter. Měl s ní namířeno na aukci, kde ji plánoval vydražit za 5000 až 10 000 liber. Za její nalezení vypíše odměnu 2000 liber. Hlava je nakonec vrácena a odměna šťastnému bezdomovci vyplacena.

Až tedy dnes či spíše zítra nad ránem pojedete z nějakého veselého silvestrovského večírku taxíkem či veřejnou dopravou, buďte na své věci opatrní. I když s houslemi či violoncellem od Stradivariho za desítky miliónů asi přece jenom cestovat nebudete. Ale ona i ztráta mobilu v ceně pár tisíc či desítek tisíc by nebyla zrovna příjemným vstupem do roku 2019. O mozku a jeho funkcích mezi lidmi často kolují různé, převážně však nepravdivé mýty. Přečtěte si o nich.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu