Nejkurióznější ztráty: Hlava v odpadkovém koši a housle za 60 miliónů

Housle z dílny Stradivariho odevzdal poctivý taxikář
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
31. prosince 2018 09:19 / Shutterstock
  2   1
Člověk je mnohdy tvor roztržitý a zapomnětlivý. Svědčí o tom i úschovny plné nejrůznějších věcí, které lidé zapomněli v autobusech, tramvajích či jiných dopravních prostředcích. Některé zapomenuté věci jsou ovšem hodně kuriózní. A drahé.

Je poslední den v roce, a tak jsme pro dnešek zvolili téma tak trochu oddychové. Pro zúčastněné osoby však následující příběhy znamenaly spíše horor. I když nakonec se šťastným koncem.

Je pondělí 21. dubna 2008. Rusko-americký houslista Philippe Quintje je, česky řečeno „na mrtvici“. Právě totiž zjistil, že na zadním sedadle taxíku, který ho ten den brzy ráno vezl z letiště do jeho bytu na Manhattanu, nechal omylem ležet housle z dílny italského mistra Antonia Stradivariho z roku 1723. Unikátní nástroj v hodnotě zhruba 63 miliónů korun má navíc jen vypůjčený. I když se tomu mnohdy nechce moc věřit, jsou na světě i poctiví lidé. Řidič taxíku, Mohamed Khalil, pohřešované housle ve svém voze nalezne a poctivě je Quintovi odevzdá.

V hlavní roli druhého příběhu tentokrát z roku 1999 vystupuje rovněž taxík. Americký violoncellista Yo-Yo Ma nasedá po vyčerpávajícím koncertu v Carnegie Hall do taxíku. Musí být opravdu hodně unavený, protože když vystupuje před svým hotelem, zapomene v kufru koncertní čelo rovněž z dílny Stradivariho. Cena nástroje? Téměř 50 miliónů korun. I tento příběh má šťastný konec. Za několik hodin, které musí být pro umělce skutečně hodně kruté, se mu vzácný nástroj za přispění policie vrátí.

Třetí příběh je poněkud jiný, ale o nic méně kuriózní. V říjnu roku 2008 prohrabává hladový bezdomovec na nádraží v Readingu odpadkový koš. V hromadě odpadků najde nakonec větší balík. Když ho rozbalí, s překvapením zjistí, že jde o voskovou hlavu Paula McCartneyho, legendárního hudebníka a bývalého člena skupiny The Beatles. Nakonec se zjistí, že hlavu ztratil týden předtím na trati mezi Londýnem a Readingem obchodník a velký fanoušek legendární liverpoolské čtveřice Joby Carter. Měl s ní namířeno na aukci, kde ji plánoval vydražit za 5000 až 10 000 liber. Za její nalezení vypíše odměnu 2000 liber. Hlava je nakonec vrácena a odměna šťastnému bezdomovci vyplacena.

Až tedy dnes či spíše zítra nad ránem pojedete z nějakého veselého silvestrovského večírku taxíkem či veřejnou dopravou, buďte na své věci opatrní. I když s houslemi či violoncellem od Stradivariho za desítky miliónů asi přece jenom cestovat nebudete. Ale ona i ztráta mobilu v ceně pár tisíc či desítek tisíc by nebyla zrovna příjemným vstupem do roku 2019. O mozku a jeho funkcích mezi lidmi často kolují různé, převážně však nepravdivé mýty. Přečtěte si o nich.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu